• Wpływ zapachu na psychikę człowieka – czy olejki eteryczne mogą poprawiać nastrój i pomóc w depresji? TVP2

  Stosowanie przyjemnych olejków eterycznych w celu poprawy samopoczucia, nastroju oraz radzenie sobie ze stresem sięga tysięcy lat. Olejki eteryczne pozyskiwano z ziół i kwiatów, aby tworzyć lekarstwa i perfumy, nawonnić dom oraz zapewnić sobie lepszy sen i oczywiście nastrój. Dziś zastanawiamy się w programie TVP2 „Pytanie na Śniadanie” czy mogą też pomagać w depresji?

  Zapach jest uważany za najsłabiej rozumiany ze zmysłów, jednak większość z nas doświadczyła potężnej zdolności znanych zapachów do wywoływania emocji i wspomnień minionych czasów, takich jak ludzie w naszym życiu, miejsca, za którymi tęsknimy lub szczególne wydarzenia.

  Któż z nas nie przeszedł obok restauracji lub piekarni i od razu przeniósł się do innego czasu, kiedy smakowało podobne danie lub wypiek, z całym tym emocjonalnym akompaniamentem? Czy nie wszyscy poczuliśmy zapach konkretnego detergentu do prania lub perfum i nie pomyśleliśmy o ukochanym członku rodziny lub dawnej miłości? Niektórym nawet nieprzyjemne zapachy mogą przywodzić na myśl cenne wspomnienie. Słyszałem, jak ludzie mówili, że wejście do lekko wilgotnego lub zatęchłego domu przypominało im zabawę i przyjaźnie z letniego obozu, nawet 30 lub więcej lat później.

  Dzisiaj termin aromaterapia odnosi się do celowego stosowania olejków pochodzenia roślinnego w celu poprawy zdrowia fizycznego i emocjonalnego. Chociaż nadal uważa się, że aromaterapia wykracza poza sferę terapii akceptowanych medycznie i psychoterapii głównego nurtu, zainteresowanie tą dziedziną znacznie wzrosło w ciągu ostatnich kilku dekad. Większość tych, którzy używają olejków do swoich terapii, robi to raczej w ramach całościowego podejścia do opieki zdrowotnej, a nie jako samodzielnego leczenia. Przy przemyślanym zastosowaniu aromaty mogą zostać włączone do bardziej „głównych” praktyk opieki zdrowotnej z dobrymi wynikami.

  WPŁYW ZAPACHÓW NA STRES I WYDAJNOŚĆ: JAKIE SĄ DOWODY?

  Badania związane z wpływem zapachów, zwłaszcza olejków eterycznych, na nastrój nasiliły się od lat 70. XX wieku. W szczególności przeprowadzono kilka badań dotyczących stosowania olejków eterycznych, takich jak lawenda i róża, a także innych przyjemnych aromatów w celu zmniejszenia stresu . Wykazano, że lawenda w szczególności zmniejsza samooceny stresu. W niektórych wstępnych badaniach lawenda była również powiązana ze zwiększonym obwodowym przepływem krwi (efekt związany z relaksacją ) i spadkiem ciśnienia krwi, a także pozytywnymi zmianami w zmienności rytmu serca. W innej próbie olejki eteryczne z mięty pieprzowej i lawendy wiązały się ze zwiększoną dokładnością podczas korekty.

  Niektóre badania wykazały, że olejki eteryczne mogą łagodzić psychologiczne i fizyczne objawy związane z depresją. Badanie z 2016 roku udowodniło, że wdychany czysty olejek eteryczny z lawendy poprawił cykl snu osób na studiach, które doświadczyły zaburzeń snu, które mogą być skutkiem depresji.

  Inne badania wykazały, że stosowanie olejków eterycznych może poprawić sen, poprawić nastrój i poprawić jakość życia. Olejki eteryczne mogą również pomóc w zmniejszeniu objawów zaburzeń lękowych , które często występują wraz z depresją. Naukowcy szacują, że około 43 procent osób z lękiem i stresem stosuje jakąś formę alternatywnej terapii, aby pomóc w radzeniu sobie z objawami

  Podobnie jak w przypadku wszystkich form alternatywnej terapii, należy ostrożnie używać olejków eterycznych. Zawsze omawiaj stosowanie tych olejków z lekarzem lub aromaterapeutą.

  Depresja jest zagrażającym życiu zaburzeniem nastroju objawiającym się połączeniem objawów poznawczych i fizycznych, które prowadzi do zmniejszenia zainteresowania czynnościami dnia codziennego , cierpienia i niesie często wysokie ryzyko samookaleczenia.

  Depresja jest zgłaszana jako największy problem zdrowotny w XXI wieku. Około 350 milionów ludzi cierpi obecnie na depresję. Częstość występowania depresji dramatycznie wzrosła na poziomie globalnym, a milion osób z depresją rocznie popełnia samobójstwo. W samych tylko Stanach Zjednoczonych roczna strata ekonomiczna rzędu 210 miliardów dolarów związana jest z depresją, która jest jedną z chorób o największym obciążeniu finansowym. Objawy depresji obejmują poczucie winy, smutek, poczucie bezwartościowości i desperacji, niezdolność do odczuwania przyjemności, zmiany w apetycie i wzorcach snu, brak energii, słabą koncentrację i pamięć, opóźnienie motoryczne, zmęczenie oraz dość często niestety nawracające myśli samobójcze.

  AROMAT W PSYCHOTERAPII

  Jak to może mieć znaczenie dla praktyki psychoterapii ? Przyjemne aromaty można połączyć z treningiem relaksacyjnym, takim jak oddychanie przeponowe, praktyka uważności , hipnoterapia. Może to na tyle połączyć doświadczenie relaksacji z zapachem, że w przyszłości sama ekspozycja na zapach może wystarczyć do wywołania reakcji relaksacyjnej.

  Często używam zapachu jako środka terapeutycznego we wszystkich powyższych rodzajach zabiegów zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych. Nawet coś takiego jak praktyka uważności w domu obejmuje „przyjmowanie” i bycie obecnym z zapachem tego, co się konsumuje lub robi. Obejmuje to pełne doświadczanie aromatów związanych z jedzeniem, piciem lub chodzeniem na łonie natury. Tak więc bycie świadomą obecnością może być „aromaterapeutyczne” lub przynajmniej „świadome zapachu” – nawet bez celowego wprowadzania określonego zapachu.

  Stosowanie w domu przyjemnego zapachu jaki dostarczają 100% czyste olejki eteryczne może być niezwykle proste. Jest na to milion sposobów. Jakie? Proszę bardzo. Możemy dodać kilka kropli olejku eterycznego do balsamu do rąk lub ciała lub odżywki do włosów, kupić naturalne środki do prania lub czyszczenia zawierające relaksujące lub orzeźwiające olejki eteryczne, żuć listek mięty pieprzowej podczas korekty pracy domowej czy nauki, lub świadomie odpoczywając popijając pachnącą herbatę.

  Ponad 5 milionów Polaków miało w ostatnim roku problemy z depresja i zaburzeniami lękowy, a prawie 3 miliony cierpi na chroniczne problemy ze snem i nastrojem. Dziś w programie „Pytanie na śniadanie” postaram się opowiedzieć, jak łatwo i przyjemnie możemy pomóc sobie korzystając z dobrodziejstw olejków eterycznych i aromaterapii, wspomagając nasz mózg.

  Zapraszam do obejrzenia wywiadu: https://pytanienasniadanie.tvp.pl/55601393/aromaterapia-w-sluzbie-mozgu

  https://pytanienasniadanie.tvp.pl/55601393/aromaterapia-w-sluzbie-mozgu