• Olejki eteryczne – naturalne wspomaganie organizmu

  Nie od dziś wiadomo, że olejki eteryczne mają szereg dobroczynnych właściwości i stosowane są na dolegliwości od drobnych bólów po poważną depresję. Chociaż badania nad ich skutecznością wciąż trwają i są pogłębiane, istnieją dowody na to, że olejki mają właściwości wspomagające leczenie.

  Są destylowane i tłoczone z roślin i pozostawiane w najczystszej, najsurowszej postaci – z tego powodu są często postrzegane jako naturalna alternatywa dla niektórych tradycyjnych leków.

  Jeśli próbujesz zrzucić dodatkowe kilogramy, możesz rozważyć dodanie olejków eterycznych do swojego planu odchudzania, ponieważ mogą one zapewnić Ci szereg dodatkowych korzyści i na wiele sposobów poprawić dietę i plan ćwiczeń. Na przykład, olejki eteryczne mogą wspomagać lepszy sen i łagodzić bezsenność – kiedy śpisz wystarczającą ilość godzin, masz większe szanse na produktywny dzień. Odnosi się to także do większych zasobów energii do ćwiczeń fizycznych oraz mniejszej chęci do jedzenia słodkich przekąsek. To zmęczone osoby na ogół częściej sięgają po fast foody i słodycze, które mogą zapewnić natychmiastowy przypływ cukru. Niektóre olejki mogą również pomóc zmniejszyć niepokój, rozładować napięcie, zmniejszyć uczucie przygnębienia, złagodzić bóle i bóle w ciele. Jaki to ma związek z odchudzaniem? Chodzi o to, że jeśli czujesz się dobrze psychicznie i fizycznie, jest to bardziej prawdopodobne, że uda Ci się trzymać się swoich celów. Może to oznaczać łatwiejsze utrzymanie samodyscypliny i wprowadzenie ćwiczeń jako rutyny lub sięganie po owoce zamiast słodkich słodyczy.

  Bardziej bezpośrednio, olejki eteryczne mogą pomóc:

  • ograniczyć apetyt na jedzenie
  • poprawić metabolizm
  • wzmocnij Twój trening
  • zniwelować cellulit
  • zagoić rozstępy

  Jakich olejków najlepiej użyć w tym celu?

  • Olejek z mięty pieprzowej – nie tylko zwiększa poziom energii – co pozwala zmaksymalizować treningi – ale może również pomóc złagodzić ból mięśni, zminimalizować czas regeneracji i pomóc szybciej wrócić do ćwiczeń. Spożywanie olejku z mięty pieprzowej z wodą poprawia wydajność ćwiczeń poprzez rozluźnienie mięśni gładkich oskrzeli oraz zwiększenie wentylacji i stężenia tlenu w mózgu. Dodatkowo mięta pieprzowa jest naturalnym energetyzatorem, który zmniejsza zmęczenie i poprawia koncentrację, dzięki czemu możesz mieć oko na swój cel utraty wagi. Zmniejsza również głód i może pomóc szybciej poczuć się pełnym. Olejek ten daje uczucie chłodu, gdy stosujesz go miejscowo, więc wystarczy wmasowanie jednej lub dwóch kropli w skronie i szyję, aby zapewnić Ci energię i złagodzić ból, których potrzebujesz.
  • Olejek cytrynowy – wdychanie zapachu olejku cytrynowego poprawia aktywność neurologiczną, która sprzyja rozpadowi tkanki tłuszczowej. Olejek cytrynowy ma w rzeczywistości zarówno właściwości stymulujące, jak i uspokajające, i wspomaga pozytywny nastrój, co może być niezwykle pomocne, gdy pracujesz nad osiągnięciem celów związanych z odchudzaniem. Poprawia również zdolności organizmu do detoksykacji i wspomaga zdrowe trawienie – to niezwykle ważny czynnik, gdy próbujesz schudnąć.
  • Olejek grejpfrutowy – pomaga aktywować enzymy w organizmie, które rozkładają tkankę tłuszczową. Grejpfrut korzystnie wpływa na utratę wagi, ponieważ zawiera związki takie jak D-limonen, które wspomagają metabolizm i oczyszczają gruczoły limfatyczne, dzięki czemu mogą przenosić składniki odżywcze między tkankami a krwią. Badania pokazują również, że stosowanie olejku grejpfrutowego wpływa na nerwy autonomiczne, które regulują ważne funkcje organizmu, takie jak tętno i trawienie, a także zmniejszają apetyt i masę ciała.
  • Olejek imbirowy – jedną z najważniejszych zalet olejku imbirowego jest jego zdolność do wspomagania trawienia i wchłaniania składników odżywczych. Poprawiając wchłanianie witamin i minerałów, które spożywasz, olejek imbirowy wspiera energię komórkową organizmu, a w efekcie sprzyja utracie wagi. Kluczowy składnik olejku imbirowego, zwany gingerolem, również skutecznie zmniejsza stany zapalne w organizmie i ma działanie przeciwutleniające. Proces ten naturalnie zmniejsza ból i obrzęk, co pomaga zachować aktywność i spalać więcej kalorii.
  • Olejek cynamonowy – pomaga zrównoważyć poziom cukru we krwi, wspomagając w ten sposób utratę wagi i zmniejszając apetyt na cukier . Kiedy poziom cukru we krwi jest niestabilny, możesz się przejadać i przybierać na wadze. Dodatkowo, gdy poziom energii jest niski, trudno jest ćwiczyć i spalać kalorie. Używanie olejku cynamonowego pomoże odwrócić te problemy, które stoją na twojej drodze, a jako dodatkowy bonus, służy on jako środek kardioprotekcyjny, który zmniejsza ryzyko chorób serca i stanów zapalnych. 

  W przypadku stosowania olejków eterycznych do odchudzania najlepszym rozwiązaniem jest stosowanie miejscowe. W zależności od użytego oleju może to pomóc zmniejszyć retencję wody i wzdęcia lub zmniejszyć widoczność cellulitu i rozstępów. Pamiętaj, aby przed nałożeniem rozcieńczyć wybrany olejek eteryczny olejem nośnikowym. Nakładanie nierozcieńczonego olejku eterycznego na skórę może powodować stan zapalny lub podrażnienie. Olejem nośnikowym może być w zasadzie każdy olej, jednak warto dobrac taki, który będzie odpowiadał naszym potrzebom – olej ze słodkich migdałów czy awokado szybko się wchłonie i nie zostawi tłustego filmu, a olej arganowy i jojoba dodatkowo wspomogą leczenie rozstępów poprzez intensywne uelastycznianie skóry. Ważne jest, aby wykonać test skórny z daną mieszanką przed wykonaniem pełnej aplikacji – zazwyczaj najlepszym miejscem do tego jest skóra po wewnętrznej stronie przedramienia.

  DOSKONAŁEJ JAKOŚCI OLEJKI ETERYCZNE – zawsze 100% czyste znajdziesz w sklepie Instytutu Aromaterapii: www.zdrowy.sklep.pl