Aromaterapia jest często potocznie klasyfikowana jako wyłącznie część medycyny tzw. niekonwencjonalnej, ale jest to błędna opinia. Leczenie olejkami eterycznymi jest również stosowane w medycynie tradycyjnej, ponieważ jest to poważna gałąź nauki, pochodząca z początków czwartego tysiąclecia przed naszą erą. Dzisiejsze spojrzenie na aromaterapie, klasyfikuje ją jako pełnoprawna cześć medycyny naturalnej, pozwalającej wspomagać proces leczenia i dającej wyraźna ulgę i poprawę zdrowia pacjentów.
Prawdziwa aromaterapia to także forma medycyny roślinnej i naturalnego leczenia. Olejki eteryczne były używane juz przez najstarsze cywilizacje i uważa sięże sa znane przyna3jmniej od 4000 lat. Tłumaczenia starożytnych manuskryptów wskazują, że kapłani i lekarze używali olejków eterycznych do uzdrawiania i rytuałów przez tysiące lat przed narodzinami Chrystusa. Olejki eteryczne można tak naprawdę uznać za pierwsze leki ludzkości i były używane na całym świecie od wieków. Olejki eteryczne, wraz z innymi substancjami aromatycznymi, były używane w rytuałach religijnych, w leczeniu różnych chorób i innych fizycznych i duchowych potrzebach.
Starożytni Egipcjanie jako pierwsi odkryli potencjał zapachu. W rzeczywistości w procesie balsamowania stosowano trzy oleje, które wciąż są powszechnie używane dzisiaj – Drzewo Cedrowe , Mirra i Frankincense (kadzidłowiec) . W Biblii są setki odniesień do olejów. Niektóre cenne oleje, takie jak kadzidło , mirra , rozmaryn , cassia i cynamon były używane do namaszczenia i uzdrawiania chorych. Ponowne wprowadzenie olejków eterycznych do czasów współczesnych rozpoczęło się na przełomie XIX i XX wieku. Olejki eteryczne były używane tradycyjnie do niszczenia szkodliwych zarazków, a także duchowo, aby zrównoważyć nastrój, podnieść na duchu i rozproszyć negatywne emocje.
Sekret aromaterapii tkwi w tym, że olejki eteryczne działają na poziomie fizycznym i psychicznym (emocjonalnym) poprzez określone kompozycje zapachowe.
Najważniejszą wiadomością jest to, że olejki eteryczne, są wysoce skutecznymi antybiotykami i środkami przeciwwirusowymi. Wystarczy w wyszukiwarce internetowej wpisac frazę: „olejek eteryczny” i „mrsa” – to „superbakteria” bakterii Staphylococcus aureus, która stała się odporna na powszechnie dostępne antybiotyki (MR w nazwie oznacza „oporny na metycylinę”). Znaleźć można szereg badań pokazujących skuteczność olejku z drzewa herbacianego w zastosowaniach klinicznych, jak również pozytywne wyniki w laboratoryjne przy użyciu kilku innych olejów. Do tej pory uważa się, że te oleje nie mają negatywnych skutków w odpowiednich dawkach.
Olejki eteryczne – są to naturalne substancje, które są ekstrahowane lub destylowane z maleńkich torebek molekularnych każdego z roślin. Są częścią układu odpornościowego rośliny, a jednocześnie odrębną substancją wytworzoną z rośliny. Czyste olejki eteryczne to wysoko skoncentrowane ekstrakty; 75 do 100 razy bardziej skoncentrowany niż suszone zioła.
Dla porównania, potrzeba od 50 do 70 róż, aby zrobić jedną kroplę olejku różanego! Zaś jedna kropla rumianku odpowiada stężeniu 30 torebek herbaty z rumianku. Olejki eteryczne są bardzo silne i silne i powinny być używane z ostrożnością i wiedzą o ich sile i skuteczności.
Olejki eteryczne są destylowane / ekstrahowane z różnych części rośliny lub drzewa, drewna lub pnia, liści, trawy, igieł, stożków, kwiatów, pąków kwiatowych, gałązek, nasion, strąków nasiennych, korzeni, kłącza lub żywicy / gumy.
Olejki eteryczne są wspaniałym sposobem na uzdrowienie na każdym poziomie w naszym codziennym życiu. Coraz więcej osób zyskuje zrozumienie, że aromaterapia wykracza poza zwykły zapach.
Olejki eteryczne ponadto wnikają w głąb skóry, przenosząc ze sobą inne aktywne substancje, które są od lat dodawane są do kosmetyków, wyrobów medycznych. i specjalistycznych kompozycji leczniczych.
Substancje lotne olejów aromatycznych wpływają na stan psychoemocjonalny. Właściwie skomponowana kompozycja lub nawet jeden olejek eteryczny może zwiększyć sprawność, zneutralizować zmęczenie, wyeliminować bóle głowy.
ZASADY STOSOWANIA AROMATERAPII
1. Reguła Indywidualności
Przy stosowaniu aromaterapii należy wybierać jedynie te zapachy, które są przyjemne dla pacjenta. Biologicznie aktywne substancje aromatów wpływają nie tylko na powonienie, ale także na psychikę. Jeśli aromat nie będzie odpowiadał choremu, nie przyniesie oczekiwanych rezultatów. Dlatego do prawidłowego procesy leczenia aromaterapią zalecamy kontakt z wykwalifikowanym aromaterapeutą, który dobierze indywidualny program. W Warszawie z usług Aromaterapii i Masażu Aromaterapeutycznego możecie skorzystać w naszym Instytucie.
2. Reguła wielostronnego działania
Aromaty roślinne są skomponowane z rozmaitych substancji aktywnych organicznie, więc mogą być stosowane w kuracji wielu chorób. Oznacza to, że jedno schorzenie możemy leczyć za pomocą kilku różnych olejków eterycznych. Przykładem może być olejek lawendowy, który jako jeden z najlepszych antyseptyków posiada również: właściwości uspokajające, redukujące zmęczenie, bóle głowy oraz poprawiające nastrój.
3. Reguła właściwego dozowania.
Umiar jest kluczowy w stosowaniu olejków eterycznych. Zawsze, nawet wbrew pacjentowi, któremu spodoba się dany aromat, musimy mieć na uwadze zasadę Hipokratesa: „Po pierwsze: nie szkodzić”! Ilość stosowanego olejku eterycznego ma tu decydujace znaczenie i trzeba trzymać się pewnego schematu. Doświadczony terapeuta w leczeniu aromaterapią ma za zadanie każdorazowo pilotować dobór dawki olejków dla danego pacjenta. Często okazuje się, że mniejsze dawki kompozycji aromatycznych dają lepsze rezultaty, zwłaszcza jeśli problem jest natury emocjonalnej lub psychicznej. Istnieje prawidłowość, o której trzeba pamiętać: niewielkie ilości olejków eterycznych stymulują, a duże dawki mogą hamować wybrane procesy życiowe. W tej metodzie „Więcej – nie zawsze znaczy lepiej.” Tu znów ważna jest rola aromaterapeuty.
4. Reguła określenia długości terapii aromatycznej.
Czas trwania każdego zabiegu oraz terapii jest zróżnicowany, każdorazowo określany indywidualnie w zależności od stosowanego preparatu oraz stanu zdrowia pacjenta. W przypadku inhalacji: można je stosować codziennie przez od siedmiu do dziesięciu dni, raz lub dwa razy dziennie, a kąpieli: dwa, trzy razy w tygodniu aż objawy chorobowe ustąpią, a później profilaktycznie raz lub dwa w tygodniu. Masaż przyniesie rezultaty stosowany raz na dwa, trzy dni w terapii obejmującej od dziesięciu do dwunastu zabiegów. Istotny jest dobór odpowiednich olejków eterycznych i stopnia ich rozcieńczenia, zwłaszcza przy masażach aromaterapeutycznych.
5. Reguła łączenia aromaterapii z innymi metodami leczenia.
Aromaterapia może być stosowana jako samodzielna i jedyna metoda leczenia, ale także w powiązaniu z innymi metodami, tradycyjnymi oraz alternatywnymi: psychoterapią, refleksoterapią, fizjoterapią czy masażem. Połączenie metod zwiększa siłę działania i skuteczniej prowadzi do wyleczenia. Przy jednoczesnym stosowaniu olejków eterycznych (przykładowo: cytrynowego, lawendowego czy z drzewa herbacianego) i antybiotyków, bakteriobójczy efekt wrasta cztero-, pięcio-, a nawet dziesięciokrotnie.