• Święta pięknie pachną. Zatrzymaj ich zapach na dłużej!

  Wiek XXI będzie niewątpliwym czasem nowoczesności, elektroniki, metalu i szkła, ale Święta Bożego Narodzenia w polskiej tradycji obchodzimy od lat w gronie rodzinnym zachowując odrobinę refleksji, wyciszenia i niepowtarzalnej atmosfery ciepła i pojednania.

  Święta Bożego narodzenia przywołują z pamięci zapachy wigilijnych potraw i choinki. Tempo życia narzuca nam inny styl świątecznych przygotowań, bo nie zawsze mamy czas w zabieganej codzienności pomyśleć o nich wcześniej co powoduje, że kupujemy gotowe dania i ciasta i wyciągamy z piwnicy zeszłoroczną plastikową choinkę.

  Do zapamiętanych z rodzinnej tradycji pięknych zapachów świątecznych możemy wrócić przy pomocy naturalnych olejków eterycznych. Możemy nasycić nasze świąteczne domy ich naturalnymi zapachami przypominającymi babcine wypieki i urok świeżej pachnącej jodły. Kominek aromaterapeutyczny, w którym ciepło zapalonej świeczki nasyci zapachami olejków nasze mieszkania, przywoła zapach zimowego lasu, a jej płomień odda świąteczny nastrój choć zapomnieliśmy już choinki ubrane zwykłymi świeczkami i nie można już nawet kupić ozdobnych klamerek, którymi mocowano je do gałązek.

  Zastosuj 10 kropli VAPOMIXU®FS-1 z serii Dr Beta® lub olejku sosnowego albo jałowcowego, wlej do miseczki kominka wodę, zapal świeczkę, a cały dom napełni się świątecznym leśnym zapachem. Zawartość kominka zużyje się po około 30 minutach i to wystarczy na cały wigilijny wieczór lub świąteczny obiad. Z nauki aromaterapii wiadomo, że olejek sosnowy poprawia nastrój, usuwa napięcie i zapobiega senności. Olejki eteryczne z natury swojej są silnymi środkami bakteriobójczymi, stąd ich stosowanie nie tylko poprawia samopoczucie ale również dezynfekuje pomieszczenia zapobiegając rozprzestrzenianiu się bakterii, służy więc zdrowiu chroniąc przed infekcjami dróg oddechowych. Jeśli brak Ci pomysłu na gwiazdkowy prezent dla rodziny lub znajomych ofiaruj im kominek aromaterapeutyczny z olejkiem lub VAPOMIXEM® z serii Dr Beta®. Kupując kominek należy pamiętać o tym, że miseczka kominka do której wlewa się olejek i wodę musi być otwarta i łatwa do umycia, a ten warunek nie zawsze spełniają kominki o wymyślnych kształtach domków, grzybków itp. Im prostszy kominek tym lepszy.

  Zapach świątecznego domu to również woń goździków w piernikach, cynamonu w kompocie, skórek pomarańczy i cytryn, czy mandarynek, którymi opychają się nasze pociechy. Aromat imbiru, kardamonu, pieprzu, gałki muszkatołowej – przypraw używanych w świątecznych daniach towarzyszy nieodłącznie rodzinnym spotkaniom i wizytom. Wszystkie te przyprawy zawdzięczają swój zapach olejkom eterycznym, które po wydestylowaniu z roślin znajdują szerokie zastosowanie w aromaterapii. Oto kilka przepisów na „świąteczne” zapachy do zastosowania w kominkach aromaterapeutycznych:

  olejek pomarańczowy 5 kropli

  olejek cynamonowy z kory 5 kropli

  ta mieszanka ma właściwości przeciwbakteryjne, lekko pobudza przy zmęczeniu, poprawia nastrój,

  olejek mandarynkowy 5 kropli

  olejek goździkowy z pąków 5 kropli

  ta mieszanka ma właściwości dezynfekujące, odpręża i uspokaja

  olejek cytrynowy 7 kropli

  olejek muszkatołowy z gałki 3 krople

  ta mieszanka usunie zmęczenie i znużenie

  Dla osób szczególnie zmęczonych nocnym siedzeniem przed telewizorem, jedzeniem i trunkami polecamy VAPOMIX® E-5 dla niewyspanych i skacowanych.

  Stosując olejki eteryczne należy pamiętać o tym, żeby zawsze były najwyższej jakości i z pewnego źródła.

  Zainteresowanym polecam książkę „Pachnąca Apteka – Tajemnice aromaterapii” ( dr W.S. Brud , dr Iwona Konopacka -Brud ) oraz czasopismo naukowe „Aromaterapia”

  Autor tekstu: Dr inż. Iwona Konopacka-Brud – absolwentka Wydziału Chemii Politechniki Warszawskiej. 30 lat pracy zawodowej poświęciła substancjom zapachowym. Specjalizuje się w dziedzinie naturalnych substancji zapachowych – olejków eterycznych i aromaterapii. Prezes Polskiego Towarzystwa Aromaterapeutycznego, twórca i Redaktor Naczelna czasopisma popularno-naukowego Aromaterapia. Współtwórca serii Dr Beta® – wyrobów do aromaterapii – olejków eterycznych i kosmetyków produkcji firmy Pollena-Aroma, w której pełni funkcję Dorady jako Specjalista ds. Kosmetyków Naturalnych. Współautorka książek: „Tajemnice Aromaterapii – Pachnąca Apteka” 1992, „Aromaterapia dla każdego” 2002, „Podstawy Perfumerii” 2009, „Aromaterapia w Gabinecie Kosmetycznym, Ośrodku Odnowy biologicznej i SPA” 2010. Wykładowca Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego na Wydziale Farmaceutycznym.