• Olejek z Mirtu – starożytny bakteriobójca!

    Liście i owoce Mirtu były szeroko stosowane jako część medycyny ludowej w problemach trawiennych, płuc i skóry w bardzo wielu częściach świata.

    Jego olejek eteryczny, który posiada mnóstwo zdrowotnych właściwości, jest również popularny wśród praktyków aromaterapii. Odkryj, co możesz zyskać i jak sobie pomóc, kupując butelkę oleju mirtowego – czytając nasz artykuł.

    Co to jest ten olejek mirtowy?

    Roślina ta została po raz pierwszy wymieniona w starożytnej Grecji. Było to związane z Afrodytą, boginią miłości (to za krzew mirtu miała się skromnie schować, kiedy naga wyłoniła się z morza). Grecy również cenili roślinę ze względu na jej właściwości lecznicze. Mirt występuje także w Starym Testamencie, gdzie symbolizuje pokój, radość, a także nieśmiertelność.

    Mirt to wiecznie zielony krzew, który pochodzi z Afryki, ale stał się rodzimą rośliną w regionie Morza Śródziemnego. Jego małe, ciemnozielone liście, fioletowo-czarne jagody i wonne białe kwiaty są źródłem mirtu. Jednak to liście wytwarzają olej stosowany w tradycyjnej medycynie. Olej otrzymywany z jagód jest też często stosowany jako środek aromatyzujący do napojów i napojów alkoholowych.

    Mirt należy do tej samej rodziny roślin co drzewo herbaciane i eukaliptus , i posiada wiele wspólnych cech. W rzeczywistości zapach mirtu przypomina olejek eukaliptusowy. Wiele osób porównuje czasem Mirt do olejku kadzidłowca (frankincense – pisaliśmy o nim tutaj), ponieważ mają podobny skład chemiczny i zapach.

    Możesz również spotkać olejek lemon mirt na rynku. Chociaż oba oleje mirtu mają wiele powiązanych właściwości, są to dwa różne olejki roślinne. Typowy olejek z mirtu pochodzi z Myrtus communis, natomiast olejek lemon mirt pochodzi z rośliny Backhousia citriodora.

    Do czego używamy olejku z Mirtu?

    Olejek mirtu zyskał popularność ze względu na jego właściwości przeciwbakteryjne, ściągające, antyseptyczne, przeciwzapalne, wykrztuśne, obkurczające i pobudzające. Działa również jako bardzo skuteczny dezodorant.

    Jego funkcje lecznicze zostały odnotowane już w 600r pne.

    Według Biblii był ono używany podczas ceremonii oczyszczenia. W innych kulturach olejku z mirtu używano do łagodzenia infekcji dróg moczowych , problemów trawiennych i chorób układu oddechowego. Greccy lekarze stosowali olej roślinny w zakażeniach płuc i pęcherza moczowego, podczas gdy we Włoszech olej ten był składnikiem syropu na kaszel dla dzieci. Olej znaleziony w liściach mirtu był również używany w pielęgnacji skóry i jako środek do regulacji cyklu menstruacyjnego.

    W medycynie ajurwedyjskiej lekarze stosowali olej z mirtu, aby pomóc w leczeniu infekcji mózgu, a zwłaszcza padaczki. Dziś olejek z mirtu jest powszechnie stosowany przez aromaterapeutów w leczeniu chorób skóry i układu oddechowego. Podobnie jak eukaliptus, mirt można wykorzystać do odstraszania komarów i innych owadów i może być odświeżaczem powietrza.

    Skład Mirtowego Olejku

    W badaniach stwierdzono, że głównymi składnikami chemicznymi oleju mirtowego są: pinen, cineole 1,8 i linalool. Pinen występuje w wielu roślinach i jest stosowany jako mazidło na reumatyzm w aromaterapii i jako tonik do układu oddechowego.

    Cineole, zwany także eukaliptolem, znajduje się powszechnie w oleju eukaliptusowym, ale występuje także w wielu roślinach.

    Ze względu na właściwości wykrztuśne, cynol jest często stosowany w pastylkach do ssania.

    Linalool ma właściwości uspokajające i może być stosowany jako środek znieczulający. Olejek mirtu jest również bogaty w garbniki, które są rozpuszczalne w wodzie polifenole, które pojawiają się w wielu roślinach.

    Korzyści z Olejku Mirtowego

    Olejek mirtu został dokładnie zbadany pod kątem potencjalnych korzyści wynikających z nierównowagi hormonów, szczególnie tarczycy i jajników. Olejek eteryczny z Mirtu posiada właściwości adaptogenne, które mogą pomóc regulować niedoczynność lub nadczynność gruczołu. Dlatego zaleca się go osobom z niedoczynnością tarczycy.

    W pielęgnacji skóry olejek mirtu jest ceniony ze względu na swoje właściwości ściągające. Może pomóc w walce z tłustą skórą, otwartymi porami, zwiotczałą skórą i trądzikiem.

    Osoby z problemami układu oddechowego, w tym astma, kaszel i zapalenie oskrzeli, mogą korzystać z oleju mirtu z powodu jego właściwości wykrztuśnych. Oznacza to, że może pomóc usunąć nadmiar śluzu z dróg oddechowych. Olej jest wystarczająco delikatny, by być szczególnie pomocnym dla osób starszych i dzieci cierpiących na nocne kaszel.

    Olejek mirtu może również pomóc w hamowaniu infekcji ze względu na jego właściwości przeciwdrobnoustrojowe. W jednym z badań, wykazano, że olej może zapobiegać wzrostowi i rozwojowi pięciu rodzajów bakterii, obejmujących Escherichia coli, Staphylococcus aureus , Bacillus subtilis, Salmonella i Listeria. Mirtu działa również jako środek antyseptyczny i można go stosować na rany.

    Olejek mirtu może również działać na nasze zdrowie psychiczne i emocjonalne , ponieważ może pomóc złagodzić nerwowość i stres. Jako środek uspokajający może przynieść ulgę w depresji, stresie, a także w stanach zapalnych i reakcjach alergicznych .

    Olejek eteryczny z Mirtu – najwygodniej w dobrej cenie kupić w oficjalnym sklepie Instytutu Aromaterapii – https://zdrowy.sklep.pl/olejek-eteryczny-myrtle-mirt-mirtowy-rownowazenie-i-wsparcie-young-living

    Nie wiesz jak użyć olejku mirtowego?

    Aromaterapeuci z Instytutu Aromaterapii podpowiadają:

    Trądzik – trudne przypadki pojawiących się krost lub białych punktów można leczyć za pomocą 10 ml (2 łyżeczki) oleju z Makadamii lub Argonowego, 1 kropli oleju z kiełków pszenicy i 5-6 kropli olejku mirtu.

    Pomoc w przypadku dolegliwości układu oddechowego – Użyj ultradźwiękowego dyfuzora do aromaterapii, by rozpylić w powietrzu ten olejek. Możesz również dodać od 4 do 5 kropli do swoich soli do kąpieli i wymieszać z ciepłą wodą przyjmując kąpiel. Możesz też stosować zewnętrznie – nacierając rozcieńczony olejek mirtowy (np. w oleju słodki migdał lub avocado) klatkę piersiową lub plecy.

    Dezodorant – oprócz bycia skutecznym środkiem do pielęgnacji skóry, mirt może również usuwać nieprzyjemny zapach. Dodaj rozcieńczony roztwór olejku mirtowego do wody i użyj jako spray.

    Bezsenność – możesz dyfuzować wieczorem w powietrzu za pomocą aroma nawilżacza, lub zrobić sobie pachnącą kąpiel. Możesz też w ciągu dnia nałożyć na skórę kroplę na tył szyi i punkty tętna.

    Środek uspokajający – jeśli odczuwasz stres lub niepokój, możesz użyć olejku mirtowego dla jego uspokajających i relaksujących właściwości.

    Czy olejek z mirtu jest bezpieczny?

    Olejek mirtu jest ogólnie uważany za nietoksyczny. Jego łagodny charakter sprawia, że nadaje się on do stosowania u dzieci i osób starszych, które mają problemy z oddychaniem. Jednak nie należy go używać bez rozcieńczenia z innymi olejami nośnikowymi, takimi jak olej macadama, arganowy lub olej avocado. Aby sprawdzić, czy występują niepożądane efekty, możesz użyć testu na skórze – nanosząc kroplę rozcieńczonego oleju na niewielką fragment ciała.

    Nie używaj oleju mirtu na zwierzętach domowych, zwłaszcza kotach, ponieważ jest on dla nich toksyczny. Zawsze skonsultuj się z weterynarzem przed jego użyciem. Kobiety w ciąży i karmiące powinny również skonsultować się z lekarzem przed użyciem olejku mirtowego lub dowolnego innego olejku eterycznego.

    Pamiętaj, że aromaterapia jest bezpieczna i zdrowa, pod warunkiem korzystania z 100% czystych olejów eterycznych wiadomego pochodzenia. Instytut Aromaterapia prowadzi swój sklep internetowy: www.zdrowy.sklep.pl można kupić certyfikowane i sprawdzone najlepsze olejki eteryczne (m.in Young Living, Rocky Mountain Oils, oraz firmowe mieszanki aromaterapeutów Instytutu )