• W naszym przedszkolu aromaterapia naprawdę działa!

    Kolejna warszawska placówka, Przedszkole Integracyjne „TUKAN” otrzymało certyfikat „Naturalnie dbamy o zdrowie naszych dzieci” – który potwierdza, że zakończyli miesięczne szkolenie w ramach programu aromaterapii w przedszkolu.

    Przedszkole nie tylko wprowadziło aromaterapię do swoich sal dydaktycznych, ale także widzi już pierwsze efekty z jej stosowania. O tym jak działają olejki eteryczna na dzieci możecie przeczytać w opinia pedagogów z Przedszkola TUKAN.

    – Pierwsze, co zauważyliśmy już podczas samego szkolenia, kiedy zaczynaliśmy program i przychodzili aromaterapeuci na zajęcia z dzieciakami, to jakaś taka lepsza atmosfera w powietrzu. W salach królowały piękne zapachy, dzieci wbiegając na zajęcia od razu krzyczały: „ALE TU PIĘKNIE PACHNIE!” Nawet my pedagodzy jakoś przyjemniej czuliśmy się, otuleni wyjatkowym aromatem olejków eterycznych. Dla dzieci było to coś zupełne nowego, dlatego masę uwagi poświęcały aromaterapeutom, którzy pokazywali jak działają olejki i opowiadali im mnóstwo ciekawych historii. Furorę robiły oczywiście dyfuzory ultradźwiękowe, bo świeciły i wydobywała sie z nich zimna para wodna z kolejnymi olejkami, które stopniowo poznawaliśmy w przedszkolu. Teraz kiedy już sami codzienne stosujemy aromaterapie w salach, dzieciaki też uwielbiają przyglądać sie tym urządzeniom i wciąż podbiegają, by sprawdzić jaki zapach właśnie sie unosi w powietrzu. Ale dużo ważniejsze po 4 miesiącach stosowania aromaterapii są nasze spostrzeżenia o tym jak ona wpływa na zdrowie dzieci. W grupach gdzie sumiennie prowadziliśmy 45-minutowe seanse dyfuzji olejków eterycznych w salach – dzieci po prostu mniej chorowały. W mojej grupie np. nie doszło do ani jednego zakażenia popularną „jelitówką” choć wiemy, że wśród innych dzieci ten wirus krążył. Zauważyliśmy również działanie tonizujące niektórych mieszanek olejków. Aromaterapia towarzyszy nam często także podczas zajęć kreatywnych. To naprawdę działa ! – opowiada nam Anna Paśk wychowawczyni grupy 5-latków w Przedszkolu TUKAN .

    Warszawskie przedszkole TUKAN ma status placówki integracyjnej – dlatego też jest otwarte na wiele nowoczesnych metod wpływania na rozwój dzieci. W swoim programie zawiera zajęcia z logopedii, psychologii, fizjoterapii z terapią SI oraz sesje z pedagogami specjalnymi. Aromaterapia to kolejny etap dawania dzieciom szans na zrównoważony rozwój i wspieranie także dzieci autystycznych. Pytamy dyrektora placówki Panią Patrycje Osówniak o ocenę programu aromaterapii w przedszkolach pod nazwą „Ładnie Pchnie – Nie Choruje”.

    – „Dla nas najważniejsze jest bezpieczeństwo i zdrowie podopiecznych. Dlatego podjęliśmy decyzje o miesięcznym szkoleniu w programie aromaterapii, po to by edukować przede wszystkim naszych pedagogów do dalszej pracy z dziećmi i z olejkami eterycznymi. Dziś z perspektywy kilku miesięcy uważam to za świetny wybór, bo już jesteśmy beneficjatami korzyści jakie niesie aromaterapia w takich placówkach. Z zajęć teraz korzystają zarówno dzieciaki jak i kadra wychowawców, bo wszyscy przecież potrzebujemy wsparcia naszego organizmu w walce z infekcjami i bakteriami.” – podsumowuje P. dyr. Patrycja Osówniak.