• Korzystanie z aromaterapii w celu złagodzenia stresu

  Odczuwasz utrzymujące się stale napięcie, które obniża Twój nastrój i nasila nerwowość? Stres przeszkadza Ci w utrzymaniu koncentracji i efektywnej pracy? Ciężko Ci znaleźć czas na zadbanie o siebie? Przeczytaj jak sobie pomóc w prosty i skuteczny sposób.

  Aromaterapia zyskała w ostatnich latach sporo uwagi. Produkty do aromaterapii, niegdyś nieco egzotyczne, teraz pojawiły się nawet na półkach sklepów spożywczych. Świece aromaterapeutyczne, produkty do kąpieli, olejki eteryczne i inne produkty są obecnie powszechnie dostępne i reklamowane jako skuteczne w uspokajaniu niemowląt, łagodzeniu stresu i wspomaganiu zdrowego stylu życia.

  Co mówią badania naukowe?

  Dostępnych jest coraz więcej wartościowych opracowań i analiz naukowych na temat aromaterapii. Chociaż liczba przeprowadzanych w tej dziedzinie badań wciąż rośnie, nie jest ona tak „sprawdzona” jak niektóre leki łagodzące stres dostępne na rynku farmaceutycznym. Jednak, mimo to, wiele z wykonanych dotychczas badań wykazało liczne korzyści płynące ze stosowania aromaterapii. Oto najważniejsze z nich:

  • wstępne badania pokazują, że aromaterapia może zmieniać fale mózgowe i zachowanie,
  • aromaterapia może zmniejszyć odczuwanie stresu, zwiększyć zadowolenie i obniżyć poziom kortyzolu, tzw. „hormonu stresu”, 
  • wykazano, że aromaterapia z użyciem olejku lawendowego rzeczywiście zmniejsza płacz u niemowląt i pomaga w zasypianiu zarówno niemowlętom jak i dorosłym,
  • te same zapachy potrafią w różny sposób oddziaływać na różnych ludzi, jest to w dużej mierze kwestia indywidualna,
  • jedno z badań wykazało, że masaż aromaterapeutyczny może zmniejszać stany lękowe i depresję, 
  • masaż z aromaterapią zapewnia lepszy i trwalszy efekt w likwidowaniu zmęczenia (zwłaszcza psychicznego) niż sam masaż. 

  Aromaterapia jako narzędzie łagodzące stres

  Chociaż aromaterapia nie jest magicznym lekiem na wszystko, za który się ją czasami uważa, to posiada udowodnione działanie jako środek łagodzący stres. Jest dobrym narzędziem do łagodzenia stresu, ponieważ ma niewiele (jeśli w ogóle) znanych skutków ubocznych, może być stosowana pasywnie (możesz wypełnić pomieszczenie zapachem podczas innych zajęć, łagodząc przy tym stres) i można ją łączyć z innymi środkami łagodzącymi stres (takimi jak na przykład masaż lub medytacja)- w celu zwiększenia ulgi w stresie. Produkty do aromaterapii są również szeroko dostępne, dzięki czemu aromaterapia staje się coraz częściej wybieraną opcją.

  Aromaterapia może być wygodna szczególnie dla osób zapracowanych, które potrzebują czegoś, co można szybko i łatwo zastosować. Jak można ją stosować?

  Dyfuzja

  To zdecydowanie najlepszy wybór, jeśli myślisz o efektywnej aromaterapii w Twoim domu. Dyfuzory ultradźwiękowe skutecznie rozprowadzają zapach, tworząc kojącą atmosferę w całym pomieszczeniu.  Ich dodatkowym atutem jest często ciekawy, designerski wygląd.

  Pielęgnacja ciała

  Produkty do ciała z dodatkiem olejków eterycznych sprawiają, że zapach otula całą Twoją skórę. Co więcej, stosowanie olejków w ten sposób pomaga zapobiegać wielu problemom dermatologicznym (np. paczulowyz kocanki włoskiejgeranium czy ylang ylang)  oraz spowalniać procesy starzenia (np. grejfrutowyrozmarynowy czy z kadzidłowca). Możesz wetrzeć w skórę balsam aromaterapeutyczny lub nanieść kilka kropli bezpiecznych dla skóry olejków eterycznych na punkty tętna i cieszyć się zapachem przez wiele godzin.

  Masaż

  Aromaterapia połączona z masażem to synergiczna kombinacja, która przynosi więcej korzyści niż każda z tych metod stosowana osobno. Z masażu aromaterapeutycznego możesz skorzystać zarówno w salonie SPA, gdzie wykona go profesjonalista, jak i w domu, gdzie masując się wzajemnie z partnerem przy użyciu specjalnej mieszanki olei i olejków eterycznych uatrakcyjnicie swój wspólny wieczór.

  Medytacja

  Aromaterapia może wzmocnić relaksujący efekt medytacji. Nawet pięciominutowa sesja medytacyjna może przynieść korzyści w kwestii zmniejszania poziomu stresu. Polecamy spróbować jej zwłaszcza z wykorzystaniem olejków z kadzidłowcamirry, palo santo oraz drzewa różanego. W badaniu wykonanym na myszach naukowcy odkryli, że substancja znaleziona w kadzidłowcu wywołuje w obszarach mózgu związanych z depresją i lękiem reakcję podobną do tej po zażyciu antydepresantu w postaci leku.

  Kąpiel

  Jednym z najpopularniejszych sposobów na relaks jest kąpiel – polecamy więc kąpiel aromaterapeutyczną, która zabierze Twoje zmysły w daleką podróż. Jeżeli chcesz oczyścić umysł i jednocześnie podnieść sobie nastrój, polecamy olejki cytrusowe, takie jak olejek z limonki czy pomarańczy. Jak bezpiecznie przygotować taki rytuał?

  • nalej do wanny ciepłej, ale nie bardzo gorącej wody,
  • w 1-2 łyżkach stołowych oleju bazowego (np. ze słodkich migdałów lub awokado) rozpuść ok. 10 kopli mieszanki olejków,
  • zanurz całe ciało na 15-30 min. (minimum 10),
  • opcjonalnie, lecz jest to wskazane, masuj ciało pod wodą,
  • po kąpieli należy wytrzeć ciało ręcznikiem, ale nie spłukiwać.

  Jeżeli chcesz połączyć kąpiel aromaterapeutyczną z myciem ciała, najpierw umyj się mydłem i opłucz, nie odwrotnie. Nie zaleca się również dodawania do kąpieli obficie pieniących się płynów, ze względu na duże straty olejków w pianie.

  Wypróbuj, który z powyższych sposobów będzie Twoim ulubionym!