• Jak się ochronić przed komarami i kleszczami – natura pomaga!

  Polskie piękne lato ma niestety tę przypadłość, że mnożą się insekty, głównie komary i kleszcze, których ukąszenia są nieprzyjemne i niebezpieczne.

  Niektóre naturalne olejki eteryczne mają cechy repelentów, czyli odstraszają owady. Dr Beta radzi, które olejki eteryczne wybrać i jak je stosować aby skutecznie odstraszyć komary i kleszcze.Przed nami wszystko co najlepsze w klimacie – cudny sezon letni, wakacje, urlopy, nastrojowe spotkania, eventy i długie letnie wieczory spędzane w ogródkach i wśród natury. Całe letnie dłuższe dni zachęcają do spędzania czasu na zewnątrz, w miastach – w parkach i ogrodach, poza miastem – na łąkach i w lasach, czyli jak to mówimy kolokwialnie – na łonie natury.

  Jedynym minusem letniego sezonu spędzanego w kontakcie z naturą są owady krążące nad nami, tak jak to jest w przypadku komarów, które kłują najczęściej boleśnie, a u niektórych z nas wywołują reakcje alergiczne. Drugim podstępnie atakującym nas insektem jest kleszcz; jest dla nas niewidoczny, ale jego ukąszenia niosą za sobą ryzyko zakażenia boreliozą, która niesie duże zagrożenia dla zdrowia. Bronimy się przed tymi ukąszeniami stosując różne metody i preparaty, a są to najczęściej substancje biobójcze nieobojętne dla zdrowia.

  Warto abyśmy wszyscy skorzystali z podpowiedzi i mądrości natury, w której naturalnie, emitowane przez świat roślin, pachnące olejki eteryczne działają jako repelenty odstraszając zapachem niechciane szkodniki. Naturalny olejek mięty pieprzowej i inne olejki miętowe, naturalny olejek cytronelowy, naturalny olejek paczulowy, naturalny olejek lawendowy i kilka innych to poznane i przebadane naturalne repelenty owadów.

  Pojedyncze olejki eteryczne lub ich kilkuskładnikowe mieszanki stosowane mogą być do nawaniania na przykład z kominków aromaterapeutycznych lub vapomizerów w pomieszczeniach, ale również na balkonach, tarasach itp. Przykładowe mieszanki mają świeży, lekki ziołowy zapach przyjemny dla wszystkich domowników i ich gości:

  Mieszanka KOMAR1

  • Naturalny olejek eteryczny cytronelowy – 4 krople
  • Naturalny olejek eteryczny paczulowy – 3 krople
  • Naturalny olejek eteryczny mięty pieprzowej – 3 krople

  Mieszanka KOMAR 2

  • Naturalny olejek eteryczny mięty pieprzowej – 4 krople
  • Naturalny olejek eteryczny cytronelowy – 4 krople
  • Naturalny olejek eteryczny lawendowy – 2 krople

  W przypadku spacerów, kiedy błądzimy nogami po trawie, chaszczach, wśród krzewów, zawsze lepiej założyć kryte buty, długie spodnie, długi rękaw, a już na pewno trzeba wetrzeć w odkrytą skórę gotowy, kupiony preparat z olejkami eterycznymi, gdyż nigdy bezpośrednio na odkrytą skórę nie należy wcierać nierozcieńczonych naturalnych olejków eterycznych.

  Należy zawsze używać olejków eterycznych, najwyższej jakości, kupując olejki eteryczne szukaj na etykietach nazw według INCI:

  Olejek eteryczny cytronelowy – INCI: Cymbopogon Winterianus Herb Oil Olejek eteryczny mięty pieprzowej – INCI: Mentha Piperita Oil Olejek eteryczny lawendowy – INCI: Lavandula Angustifolia Oil Olejek eteryczny paczulowy – INCI: Pogostemon Cablin Leaf Oil

  @@@@@ WSZYSTKIE WYMIENIONE W TEKŚCIE OJEJKI ETERYCZNE – można zakupić w Instytucie Naturalnej Aromaterapii ( także wysyłko )

  @@@@@@

  Zainteresowanym polecam książkę „Pachnąca Apteka – Tajemnice aromaterapii” (dr W.S. Brud , dr Iwona Konopacka -Brud) oraz czasopismo naukowe „Aromaterapia”

  Autor tekstu: Dr inż. Iwona Konopacka-Brud – absolwentka Wydziału Chemii Politechniki Warszawskiej. 30 lat pracy zawodowej poświęciła substancjom zapachowym. Specjalizuje się w dziedzinie naturalnych substancji zapachowych – olejków eterycznych i aromaterapii. Prezes Polskiego Towarzystwa Aromaterapeutycznego, twórca i Redaktor Naczelna czasopisma popularno-naukowego Aromaterapia. Współtwórca serii Dr Beta® – wyrobów do aromaterapii – olejków eterycznych i kosmetyków produkcji firmy Pollena-Aroma, w której pełni funkcję Dorady jako Specjalista ds. Kosmetyków Naturalnych. Współautorka książek: „Tajemnice Aromaterapii – Pachnąca Apteka” 1992, „Aromaterapia dla każdego” 2002, „Podstawy Perfumerii” 2009, „Aromaterapia w Gabinecie Kosmetycznym, Ośrodku Odnowy biologicznej i SPA” 2010. Wykładowca Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego na Wydziale Farmaceutycznym.