Waleriana (kozłek) to wieloletni kwiat, który pochodzi z Europy i Azji, choć obecnie uprawiany jest również w Stanach Zjednoczonych.
Naukową nazwą tej wyjątkowej rośliny jest Valeriana officis i chociaż istnieje ponad 250 jej odmian, większość zastosowań medycznych jest takich samych dla całej grupy. Roślina była używana w aromaterapii już prawie 500 lat temu, ale jej powszechne właściwości lecznicze i korzyści są znane od wieków. W rzeczywistości niektórzy ludzie nazywają walerianę „wszystko leczącym ziołem”, a olejek, który jest wydobywany z tej cudownej rośliny, ma dziesiątki różnych zastosowań. Dziś skupimy sie na tych najbardziej przydatnych w codziennym życiu.
Chociaż istnieją pewne kontrowersje dotyczące tego, jak skuteczny jest korzeń kozłka lekarskiego lub jego olejek eteryczny, istnieją gromadzone przez setki lat doświadczeń empirycznych dowody popierające naturalne korzyści zdrowotne wynikające z jego używania. Kontrowersje te mogą wynikać z faktu, że podobnie jak w przypadku melisy, dostępny w handlu i do produkcji susz niestety często był niskiej jakości, zazwyczaj wysuszony w temperaturze powyżej 40 stopni. Za działanie uspokajające odpowiedzialne są irydoidy, zwane walepotriatami (ok. 2%). Niestety są to związki nietrwałe, łatwo ulegające rozpadowi na świetle i w temperaturze powyżej 35 stopni Celsjusza. Surowiec źle wysuszony, nieprawidłowo rozdrabniany (w młynach temperatura sięga niekiedy 50-70 stopni Celsjusza) to najczęstszy powód narzekań na efekty pracy z olejkiem walerianowym
[ 1 ]
Olejek eteryczny z Waleriany składa się [ 2 ] z różnych alkaloidów, kwasów, terpenów i flawonoli, z których wiele ma bezpośredni wpływ na szeroki zakres jego zastosowań. Ze względu na swoją popularność jest dostępny na całym świecie, a jego pozytywne oddziaływanie na organizm człowieka sprawia, że coraz więcej osób odkrywa niezaprzeczalne korzyści zdrowotne walerianowego olejku eterycznego. Dlatego tak ważne jest w przypadku olejków eterycznych, by przez zakupem lub wykorzystaniem go w aromaterapii być pewnym, że korzystamy ze sprawdzonych produktów i omijać szerokim łukiem olejki za 8 zł z kwiaciarni na rogu. Takie substancje są zazwyczaj syntetycznymi mieszankami zapachowymi, które mogą źle oddziaływać na nasze zdrowie. W razie watpliwości warto skorzystać z bezpłatnej porady dyplomowanego aromaterapeuty lub dokonać zakupu w pewnym miejscu. Dla osób który zastanawiają się gdzie można kupić olejki eteryczne – ważna wiadomość. W Instytucie Naturalnej Aromaterapii w Warszawie można zakupić 100% czyste, terapeutyczne olejki eterycznew dobrej cenie, także wysyłkowo.
8 najważniejszych przyczyn, by używać olejku eterycznego Waleriany.
Lepszy sen, łatwiejsze zasypianie
Jedną z najstarszych i najlepiej zbadanych zalet walerianowego olejku eterycznego jest jego zdolność do leczenia bezsenności i poprawa jakości snu. Wiele aktywnych składników tego olejku koordynuje idealne uwalnianie hormonów i równoważy cykle organizmu, aby stymulować spokojny, harmoniczny, niczym niezakłócony sen. Jest to jedno z głównych zastosowań korzenia kozłka od czasów starożytnych.
Redukuje lęki i łagodzi depresję
Olejek eteryczny Waleriany jest również szeroko stosowany w celu poprawy [ 3 ] nastroju i zmniejszenia lęku. Działa tutaj ten sam mechanizm, który umożliwia zdrowy sen i pomaga również zmniejszyć negatywną energię, która może wywoływać lęk i stres. Te hormony stresu mogą być niebezpieczne dla Ciebie, gdy są gromadzone chronicznie w Twoim organizmie. Olejek z Waleriany może pomóc przywrócić równowagę ciała i zapewnić Ci spokój. Świetnie sprawuje się także przy wspomaganiu terapii ADHD.
Poprawia pracę żołądka
Kiedy mamy kłopoty z żołądkiem, wiele osób zwraca się szybko w stronę rozwiązań farmaceutycznych, ale często naturalne preparaty [ 4 ] są równie dobre dla zwykłych problemów żołądkowo-jelitowych. Olejek z waleriany może szybko złagodzić rozstrój żołądka. Może to pomóc w detoksykacji organizmu i poprawić wchłanianie składników odżywczych z przewodu pokarmowego, a dodatkowo ma działanie rozkurczowe i łagodzi biegunki.
Zapobiega kołataniu serca
Olejek waleriany był bezpośrednio łączony ze zmniejszeniem występowania objawów kołatania serca u niektórych badanych osób. Lotne związki w tym olejku eterycznym sprzyjają łagodzeniu nieprzewidzianych zachowań Twojego układu sercowo-naczyniowego. Zaobserwowano również u wielu osób w praktyce aromaterapeutycznej wspomaganie stabilizacji rytmu bicia serca.
Piękna skóra – mniej zmarszczek
Możesz śmiało użyć olejku waleriany, aby zapobiec zmarszczkom lub probować je znacznie zredukować. Dodaj 2 krople olejku do Twojego kremu do twarzy lub użyj oleju bazowego (olejek arganowy jest doskonałym olejem nośnikowym, który zapewni dodatkowe korzyści dla skóry) i nakładaj go na skórę dwa razy dziennie. Tylko uważaj, aby nie zatrzeć oczu. Waleriana ma świetne działanie poprawiające jędrność i utrzymujące napięcie skóry. Ponadto jego działanie antybakteryjne skutecznie pozwala ograniczyć problemy wynikające z infekcji pochodzenia trądzikowego na skórze.
Reguluje ciśnienie krwi
Te same substancje czynne, które sprawiają, że korzeń kozłka jest tak pomocny w terapii stresu i ograniczaniu niepokoju, pomagają również organizmowi regulować [ 5 ] ciśnienie krwi. Wysokie ciśnienie krwi może powodować niepotrzebne obciążenie układu sercowo-naczyniowego i zwiększać ryzyko udarów i zawałów serca. Olejek eteryczny z waleriany może naturalnie zmniejszyć to ryzyko.
Poprawia zdolności poznawcze
Chociaż wiele olejków eterycznych ma naukowo potwierdzony pozytywny wpływ na zdolności poznawcze człowieka, to wlasnie korzeń kozłka był przez setki lat wykorzystywany medycynie ludowej jako „wzmacniacz mózgu”. Pobudza on różne obszary mózgu, zachęcając nasz mózg do utrzymywania świeżości i wysokiej aktywności. Studenci i osoby starsze mogą wspomagać sie aromaterapią w celu stymulowania pamięci i opóźnienia wszelkich zaburzeń poznawczych, takich jak demencja czy choroba Alzheimera.
Redukuje dolegliwości menstruacyjne
Relaksująca natura walerianowego olejku sprawiła, że od wielu lat jest popularną częścią terapii zaburzeń menstruacyjnych. Zmieszaj 2 do 3 kropli oleju walerianowego w jednej łyżeczce oleju bazowego (np. słodkich migdałów) i delikatnie wmasuj go w podbrzusze, aby złagodzić skurcze menstruacyjne. Jego właściwości wpływania na nastrój i działanie odprężające, mogą również pomóc złagodzić wahania nastroju i drażliwość. Możesz również wypróbować kilku kropli tego olejku w ciepłej, kojącej kąpieli.
OSTROŻNOŚĆ PRZY STOSOWANIU OLEJKU
Zasadniczo nie występują żadne negatywne skutki uboczne spożywania walerianowego olejku eterycznego. Jednakże, ponieważ zawiera on wiele silnych, lotnych składników to nadmierne użycie walerianowego olejku eterycznego może powodować zawroty głowy, skurcze, bóle brzucha, łagodną depresję, a czasami także wysypkę lub pokrzywkę. Są to bardzo ograniczone przypadki i tak długo, jak postępujesz zgodnie ze wskazówkami lekarza, lub licencjonowanego aromaterapeuty to użycie tego olejku eterycznego jest bezpieczne.