• Wszystko o olejku lawendowym ! Obejrzyj nasz film!

  Ze wszystkich olejków aromatycznych olejek lawendowy ma niewątpliwie najbardziej wszechstronne zastosowanie.

  Posiada on szeroki zakres właściwości, począwszy od przeciwbólowych, poprzez antydepresyjne, antyseptyczne, bakteriobójcze, oczyszczające i przeczyszczające, na owadobójczych, uspokajających i przeciwrobaczycowych kończąc.

  W skrócie można te cechy ująć jako uspokajające, kojące i przede wszystkim równoważące. Właśnie zdolność lawendy do przywracania zachwianej równowagi – w jednakowym stopniu fizycznej co psychicznej – do stanu, w którym może nastąpić wyzdrowienie, jest chyba największą jej zaletą. Różnorodność właściwości odzwierciedla złożoną strukturę chemiczną rośliny. W jej składzie znajdujemy linałyl, geranyl, geraniol, linalol, cineol, d-borneol, limonen, 1-pinen, kariofilen, estry kwasu masłowego, walerianowego i kumarynę.

  Proporcje poszczególnych składników różnią się w zależności od miejsca, gleby i innych warunków, w jakich uprawiano roślinę. Różni się też w poszczególnych latach ze względu na różne warunki pogodowe. Na przykład po suchych i gorących latach olejek zawiera wyższy procent estrów niż po latach dżdżystych, podobnie jak lawenda alpejska, która zawsze jest bogatsza w estry niż rośliny wyhodowane na niżej położonych plantacjach.


  To właśnie olejek lawendowy zainteresował Renę Maurice’a Gatteffossego po tym, jak zdumiewająco szybko wyleczył sobie nim rękę poparzoną podczas wybuchu w laboratorium. To zdarzenie zachęciło chemika, do podjęcia szerszych badań nad olejkami i to on jest autorem terminu „aromatoterapia”. Doktor Jean Valnet leczył olejkiem lawendowym poważne poparzenia i rany, gdy podczas wojny był lekarzem wojskowym we francuskiej armii.

  Olejek lawendowy jest równocześnie antyseptykiem i środkiem przeciwbólowym, co czyni z niego najodpowiedniejszy lek przeciw poparzeniach i wszelkiego rodzaju zranieniach. Przyśpiesza on również gojenie i zapobiega powstawaniu blizn.

  Przeciwbólowe, antyseptyczne i antybiotyczne właściwości oleiku lawendowego czynią z niego doskonały lek przeciwko przeziębieniu, kaszlom, katarom, zapaleniu zatok, również przeciw grypie. Najlepszą metodą są tu inhalacje parowe. Już sama para – tak gorąca, jak tylko można wytrzymać bez ryzyka poparzenia gardła – jest skutecznym środkiem antywirusowym, a z olejkiem lawendowym łagodzi i oczyszcza drogi oddechowe i równocześnie atakuje bakterie, wywołujące wtórne infekcje, które prowadzą do kataru i zapalenia zatok – tak częstych następstw grypy i przeziębień.

  Lawenda jest również skutecznym środkiem uspokajającym, dzięki czemu inhalacje przed snem przyśpieszają zaśnięcie, co także sprzyja wyleczeniu. Odrobinę nie rozcieńczonego, czystego olejku lawendowego można wmasować w gardło przy łaskoczącym kaszlu. Uspokajające działanie lawendy obniża uczucie łaskotania, a ciepło ciała uwalnia niektóre substancje lotne olejku, dzięki czemu wdycha się je wraz z powietrzem. To również uspokaja kaszel, będący skutkiem infekcji dróg oddechowych. Jedną kroplę olejku albo dwie można wmasować w ten sam sposób w łuki kostne nad brwiami oraz po każdej stronie nozdrzy w celu wyzbycia się kataru. Wykonując ten swego rodzaju masaż pobudza się kilka ważnych w akupresurze punktów likwidujących katar. Równocześnie olejek lawendowy, dzięki bakteriobójczym i oczyszczającym właściwościom, wzmacnia działanie ucisku.

  Olejek lawendowy, wmasowywany w skronie, przynosi ulgę przy różnych rodzajach bólu głowy. Jeśli to nie pomoże, można położyć zimny kompres z lawendą na czoło lub kark.
Jednym z najważniejszych zastosowań lawendy jest usuwanie bólu mięśni, bez względu na to, jakie przyczyny go wywołują. Najlepiej skutkuje w postaci olejku do masażu, a jeszcze silniej w połączeniu z innym olejkiem, na przykład: bergamotowym, majerankowym, rozmarynowym itp. Działanie lawendy pogłębia się, jeśli się ją zastosuje w połączeniu z innym olejkiem. Jednocześnie lawenda podwyższa skuteczność każdego olejku, do którego się ją domiesza. Jeśli nie ma możliwości skorzystania z masażu, aromatyczna kąpiel z dodatkiem olejku lawendowego również przynosi dużą ulgę przy bólach mięśniowych, następujących po intensywnych ćwiczeniach albo wynikłych z napięć itp. Bóle w krzyżu też mogą być skutecznie łagodzone takimi kąpielami pod warunkiem jednak, że istotnie są pochodzenia mięśniowego i nie wynikają z dolegliwości kręgosłupa, co powinien sprawdzić specjalista – osteopata lub chiropraktyk, zanim podejmie się właściwe leczenie.
Te same metody stosuje się przy bólach reumatycznych, ischiasie, artretyzmie itp., ponieważ lawenda oddziałuje kompleksowo i zmniejsza bóle miejscowe, obniża reakcje bólowe centralnego systemu nerwowego, zwalcza zapalenia i ogólnie równoważy funkcjonowanie całego ustroju. Lawenda jest cennym środkiem zmniejszającym bóle miesiączkowe przy skąpych menstruacjach, zarówno w postaci ciepłych kompresów, jak w postaci delikatnego masażu dolnej części brzucha. Stosuje się ją do irygacji przy upławach w bardzo niskim Stężeniu – od pół do jednego procentu olejku na przegotowaną i ostudzoną wodę.

  Podczas porodu olejek lawendowy zmniejsza ból i pogłębia skurcze, co przyspiesza rozwiązanie, jeśli wmasowuje się go w dolną część pleców (bardzo pożyteczne zajęcie dla przyszłego ojca). Można go też zastosować w postaci kompresu lub wmasować lekko w brzuch w celu usprawnienia wydalenia łożyska.
Olejek lawendowy jest wielce pomocnym środkiem przy niektórych dolegliwościach wieku dziecięcego – kolkach, nadpobudliwości oraz infekcjach dziecięcych. Trzeba tylko pamiętać, że olejek powinno się uprzednio rozcieńczyć do bardzo niskiego stężenia. Niewielka ilość olejku lawendowego w kąpieli dla niespokojnego niemowlęcia wywoła sen. Olejek oczywiście należy najpierw rozcieńczyć w niewielkiej ilości oleju migdałowego, ponieważ olejek nie rozpuszcza się w wodzie i utworzy na powierzchni wody coś w rodzaju błony.

  Olejek lawendowy działa uspokajająco i tonizująco na mięsień serca dzięki czemu leczy na przykład palpitacje, obniża ciśnienie krwi choć raz jeszcze przypominam, że równie ważna przy tych chorobach jest zmiana diety, sposobu życia chorego itp. Masaż lub kąpiel aromatyczna (niezbyt gorąca) to najwygodniejsze metody zastosowania. Kojące, antyseptyczne i przeciwzapalne właściwości olejku lawendowego czynią zeń skuteczny środek w leczeniu dolegliwości skórnych, a jego delikatny i lubiany zapach bardzo pasuje do kremów, toników i płynów pielęgnacyjnych, zawierających olejek o stężeniu od jednego do półtora procent. Niewiele osób wykazuje reakcje uczuleniowe na lawendę, według moich obserwacji są to zawsze astmatycy lub cierpiący na katar sienny, ludzie mający skłonności dziedziczne do alergii w rodzaju kataru siennego, astmy, egzemy lub innych podrażnień skóry. Na szczęście ci ludzie z reguły posiadają własny „system wczesnego ostrzegania” w postaci niechęci do samego zapachu lawendy, który dla innych jest jednym z najmilszych aromatów. Nawiasem mówiąc, zawsze należy zwracać uwagę na niechęć pacjenta do jakiegoś zapachu, albowiem bardzo często sygnalizuje to, że wybranego olejku nie powinno się aplikować tej akurat osobie. Olejek lawendowy jest jednym z najcenniejszych środków do leczenia trądziku, przeważnie w połączeniu z olejkiem bergamoto-wym. Zabija bakterie, które powodują infekcje skóry, równocześnie wygładza ją, obniża nadprodukcję łoju, stanowiącego pożywkę dla bakterii, zapobiega występowaniu blizn. Olejek lawendowy jest jednym z dwóch olejków, który najsilniej stymuluje wzrost nowych, zdrowych komórek (drugi to olejek neroli), chociaż oczywiście wszystkie do jakiegoś stopnia wykazują tę właściwość. Olejek lawendowy leczy wiele przypadków egzemy, chociaż rumiankowy i melisowy przeważnie idą na pierwszy ogień. Wszystkie trzy są olejkami uspokajającymi, kojącymi i antydepresyjnymi, a więc wpływają na czynniki psychiczne, bardzo często stanowiące źródło fizycznych objawów w postaci egzemy.Właściwości zabijania i odstraszania owadów wykorzystywano od wieków. Lawendą chroniono ubrania i bieliznę przed molami.