Na zaproszenie redakcji TVP 2 jako ekspert Polskiego Towarzystwa Aromaterapeutycznego wystąpił założyciel Instytutu Aromaterapii z Warszawy Dariusz Cwajda. Opowiadał w programie „Pytanie na śniadanie” o jego pomyśle na olejki eteryczne, które pomagają w anosmii – czyli utracie węchu na skutek infekcji Covid19.
W miarę rozprzestrzeniania się pandemii COVID-19 na całym świecie, brak węchu i zaburzenia smaku zostały szybko rozpoznane jako dwa z głównych jej objawów.
Prawdopodobieństwo powrotu powonienia jest związane z ciężkością utraty węchu podczas choroby, ale badania wskazują, że utrata węchu i smaku może się utrzymywać się u około 10% chorych pacjentów nawet 6 miesięcy i dłużej. Szacuje się, że w wyniku COVID-19 w ciągu najbliższych 6 miesięcy ponad 1,5 mln ludzi będzie cierpieć na trwałą utratę węchu. Skala tego uszczerbku na zdrowiu, bezpieczeństwa i jakości życia jest naprawdę bezprecedensowa i sprawia, że zaburzenia węchowe po COVID są głównym problemem zdrowia publicznego.
Osoby dotknięte anosmią, odczuwają ogromny dyskomfort w codziennych czynnościach i uskarżają się na znaczny spadek jakości życia. Brak zapachu ukochanej filiżanki kawy, ulubionego napoju czy ciasta to dla wielu żródło poważnych problemów emocjonalnych i stresu. Prowadzone barania wskazują, ze ogromnie pomocna przy anosmii może być aromaterapia i trening zapachowy z użyciem olejków eterycznych. Ale wciąż nasuwają się tutaj pytania. Jakie olejki stosować przy zaburzeniach węchu? Które olejki eteryczne stosować w treningu zapachowym? Czy istnieją olejki eteryczne pomagające przy anosmii?
Dlatego jedną z metod pomagających pacjentom odzyskać zmysł węchu (stosowaną w przypadku osób, które nie wracają do zdrowia po dwóch do trzech tygodni po zakażeniu COVID-19) jest właśnie odpowiednio prowadzony trening węchowy.
Na zaproszenie redakcji TVP 2 jako ekspert Polskiego Towarzystwa Aromaterapeutycznego wystąpił założyciel Instytutu Aromaterapii z Warszawy i szef naszego sklepu internetowego Darek Cwajda. Opowiadał w programie „Pytanie na śniadanie” o jego pomyśle na olejki eteryczne, które pomagają w anosmi – czyli utracie węchu na skutek Covid19.
Ale co by było, gdybyś mógł ponownie nauczyć się odczuwać zapachy? Mamy przecież do dyspozycji niezwykle skoncentrowane substancje jakimi są olejki eteryczne?. Dodatkowo jest to wyjątkowo bezpieczna, samodzielna opcja terapii bez skutków ubocznych, która byłaby pomocna, w przypadkach utraty węchu po zarażeniu Covid-19.
Wykorzystuje ona pierwotne zapachy, aby wyszkolić nos, opierając się na pamięci i doświadczeniu, jaki odczuwaliśmy, kiedy węch działał poprawnie.
NIe każdego stać na najdroższy olejek różany, ale możemy doskonale zestawić 4 dostępne olejki eteryczne a każdy z nich ma odpowiedni przykład, który jest zwykle używany do ich przedstawienia: kwiatowy (geranium różane), owocowy ( słodka pomarańcza), aromatyczny (miętą pieprzowa) i żywiczny (eukaliptus).
- Olejek eteryczny miety pieprzowej – to klasyczny orzeźwiający aromat, który jest destylowany z parą wodną Mentha piperita . Miętowy, gorący i ziołowy, orzeźwiający zapach jest popularny w mydłach, sprayach do pomieszczeń i przepisach na środki czystości.
- Olejek eteryczny słodkiej pomarańczy – zawiera około 90% limonenu, związku używanego w aromaterapii ze względu na jego uspokajające i podnoszące na duchu właściwości.
- Olejek eteryczny eukaliptusowy – to kamforowa nuta głowy destylowana parowo z liści i gałązek Eucalyptus globulus . Ten silny i podnoszący na duchu olej jest często stosowany w mieszankach wspomagających zdrowe oddychanie, a eukaliptus jest jednym z najstarszych rodzimych leków stosowanych w Australii. Obecnie jest znany ze stosowania w środkach do inhalacji i preparatach do wycierania oparów oraz jako domowy środek czyszczący.
- Olejek eteryczny z geranium różanego – jest destylowany parą wodną z kwiatów Pelargonium graveolens . Ta kwiatowa nuta serca jest popularna w pielęgnacji skóry oraz ze względu na jej właściwości uspokajające i równoważące. Znany jest ze słodkiego, trwałego kwiatowego zapachu i często jest stosowany w mieszankach przypominających różę, lub jako substytut olejku różanego.
„W przypadku tych czterech głównych zapachów prosimy pacjenta, aby używał każdy zapach, zwykle w postaci wacika nasączonego olejkiem eterycznym, podsunął go sobie pod nos i głęboko wdychał ten aromat przez 15-20 sekund” – wyjaśnia aromaterapeuta Dariusz Cwajda.
„Podczas każdego wdechu celowo starasz się myśleć i przypominać sobie jak pachną owoce, kwiaty i rośliny, które aktualnie wdychamy. Powinniśmy sobie przypominać i wizualizować sytuacje oraz zdarzenia, jakim towarzyszył zapach np. krojonych lub obieranych pomarańczy, roztartego liścia mięty pieprzowej, czy zapach eukaliptusowej maści . Trzeba psychicznie zanurzyć się w tej myśli, wyobrazić sobie te wszystkie momenty naszego życia i ich zapach. Chodzi o to, że łączysz te wizualne obrazy ze stymulacją określonego zapachu, aby ćwiczyć nos w zakresie węchu”
Po przejściu przez ten proces z jednym olejkiem eterycznym, powtarzasz te same kroki z pozostałymi trzema zapachami. Ćwiczenie jest powtarzane dwa do trzech razy dziennie i po pewnym czasie można uzyskać trwałą poprawę węchu.
Technika ta została zakceptowana przez otolaryngologów w celu leczenia przypadków utraty węchu z powodu innych infekcji wirusowych przed SARS-CoV
Pacjentom zaleca się intensywne obrazowanie w myślach się, jak pachnie dany olejek podczas wąchania w celu zwiększenia neuroplastyczności nerwu węchowego. Jeśli utrata węchu utrzymuje się dłużej niż 4-6 tygodni i / lub pacjent doświadcza innych objawów ze strony nosa (przekrwienie, wydzielina itp.), zaleca się skierowanie do laryngologa.
Całość programu telewizyjnego możecie zobaczyć tutaj:
https://pytanienasniadanie.tvp.pl/52108539/trening-zapachowy-ktory-pomoze-odzyskac-wech
POLECAMY !