Nazwa polska aromaterapia w dosłownym tłumaczeniu z języka francuskiego aromatherapie znaczy “terapia zapachem”.
“Terapia zapachem” nie jest jednak nazwą w pełni ścisłą, gdyż aromaterapia wykorzystuje wiedzę zarówno o wpływie zapachu na stan emocjonalny i samopoczucie człowieka (u którego zmysł węchu jest najczulszy w porównaniu z innymi zmysłami), jak również inne oprócz zapachowych, cenne właściwości olejków eterycznych: np. bakteriobójcze, grzybobójcze, wykrztuśne, przeciwzapalne, rozkurczające, rozgrzewające, łagodzące podrażnienia i bóle.
Stąd zastosowanie aromaterapii jest bardzo wszechstronne, począwszy od zaburzeń emocjonalnych, przez szeroko rozumiany zespół chorób skóry, mięśni stawów, układu oddechowego, trawiennego etc.
Stosowane w aromaterapii naturalne olejki eteryczne, o pięknych i różnorodnych zapachach, występujące w roślinach (pąkach, liściach, korzeniach, korze, kwiatach, owocach, łodygach) – wydzielane przez wyciskanie i destylację z parą wodną – to wieloskładnikowe mieszaniny skomplikowanych struktur chemicznych. Są bardzo trudne, a raczej niemożliwe do odtworzenia, nawet przy nowoczesnych metodach współczesnych laboratoriów badawczych. To, co potrafi zsyntetyzować natura, nadal pozostaje nieosiągalne dla człowieka. Ale właśnie dlatego naturalne olejki eteryczne tak dobrze służą człowiekowi. Niepokojące doniesienia badaczy amerykańskich, o coraz mniejszej skuteczności antybiotyków, że względu na ich nadużywanie i uodpornianie się drobnoustrojów, nie dotyczą olejków eterycznych, których wieloskładnikowa struktura jest nie do odszyfrowania przez chorobotwórcze mikroorganizmy.
Aromaterapia łączy w sobie piękno naturalnych zapachów olejków eterycznych z ich właściwościami leczniczymi. Ponieważ forma w jakiej stosuje się w aromaterapii olejki eteryczne to odparowywanie i wdychanie olejków, kąpiel z dodatkiem olejków oraz masaż z olejkami eterycznymi – dla pacjenta są to zabiegi przyjemne, dalekie od łykania pastylek czy kłucia igłą strzykawki. Towarzyszy tym zabiegom bliski każdemu zapach natury. Olejki eteryczne jako substancje naturalne wskazane są dla zdrowia, nie powodują bowiem objawów ubocznych, tak częstych w terapii lekami chemicznymi. Jeżeli stosuje się aromaterapię z uwzględnieniem zasad i przeciwwskazań jest to metoda w pełni bezpieczna.
Spośród blisko 70 olejków eterycznych, które znane są i stosowane w aromaterapii można wybrać te o znaczeniu podstawowym, które nie powinno zabraknąć w pachnącej domowej apteczce.
Aromaterapia dla ducha:
- Bezsenność – olejek melisowy (Melissa officinalis) o świeżym cytrynowym zapachu, skutecznie uspokaja i działa nasennie. Najlepsze do wieczornej kąpieli.
- Brak koncentracji – olejek mięty pieprzowej (Mentha piperita) o orzeźwiający, chłodnym charakterystycznym zapachu mentolu, rozjaśnia umysł i ułatwia skupienie się na rozwiązywaniu zadań umysłowych. Najlepsze w kominku aromaterapeutycznym.
- Dołki psychiczne, depresje – olejek drzewa różanego (Aniba rosaeodora) o ciepłym słodkim kwiatowym zapachu przywraca wiarę w siebie i równowagę emocjonalną. Najlepsze w kominku aromaterapeutycznym.
- Stres, napięcie – olejek bergamotowy (Citrus bergamia) o cytrusowym, zielonym zapachu, wycisza, odpręża i relaksuje. Najlepsze w masażu.
- Zmęczenie, apatia – olejek rozmarynowy (Rosmarinus officinalis) o zapachu ziołowym, działa silnie pobudzająco, usuwa zmęczenie fizyczne i umysłowe. Jest także łagodnym afrodyzjakiem. Najlepsze do kąpieli lub masażu.
Aromaterapia dla ciała:
- Bóle głowy – olejek lawendowy (Lavandula officinalis) o delikatnym ziołowym zapachu skutecznie likwiduje bóle i działa uspokajająco. Najlepsze w kominku aromaterapeutycznym.
- Cellulite i otyłość – olejek geraniowy (Pelargonum graveolens) o ciepłym, ziołowo-kwiatowym zapachu, reguluje gospodarkę płynami i usuwa toksyny, łagodząc objawy pomarańczowej skórki, wspomaga kuracje odchudzające. Najlepsze w masażu.
- Grzybice skóry, trądzik – olejek drzewa herbacianego (Melaleuca altrernifolia) o charakterystycznym ziołowo-zielonym zapachu o najsilniejszym wśród olejków eterycznych działaniu przeciwbakteryjnym i przeciwgrzybicznym. Kompresy lub kąpiel.
- Przeziębienia – olejek sosnowy (Pinus silvestris) o znanym i lubianym zapachu lasu sosnowego po deszczu. Działa przeciwbakteryjnie, łagodzi infekcje gornych dróg oddechowych i zapobiega i rozprzestrzenianiu się. Kominek aromaterapeutyczny lub inhalacje.
- Reumatyzm – olejek goździkowy (Eugenia caryophylli) o silnym, korzennym, piernikowym zapachu, działa rozgrzewająco, przeciwzapalnie i przeciwbólowo. Najlepszy w kąpieli lub masażu.
Jeśli zastanawiacie się gdzie kupić 100% czyste olejki eteryczne w Warszawie to Instytut Aromaterapii jest idealnym rozwiązaniem. Największy wybór na miejscu i w sprzedaży wysyłkowej. Zadzwoń.
Wszystkie olejki i ich mieszanki są substancjami o intensywnym działaniu i w ich stosowaniu należy przestrzegać podanych w ulotkach instrukcji i sposobów stosowania.
Zainteresowanym polecam książkę „Pachnąca Apteka – Tajemnice aromaterapii” ( dr W.S. Brud , dr Iwona Konopacka -Brud ) oraz czasopismo naukowe „Aromaterapia”
Autor tekstu: Dr inż. Iwona Konopacka-Brud – absolwentka Wydziału Chemii Politechniki Warszawskiej. 30 lat pracy zawodowej poświęciła substancjom zapachowym. Specjalizuje się w dziedzinie naturalnych substancji zapachowych – olejków eterycznych i aromaterapii. Prezes Polskiego Towarzystwa Aromaterapeutycznego, twórca i Redaktor Naczelna czasopisma popularno-naukowego Aromaterapia. Współtwórca serii Dr Beta® – wyrobów do aromaterapii – olejków eterycznych i kosmetyków produkcji firmy Pollena-Aroma, w której pełni funkcję Dorady jako Specjalista ds. Kosmetyków Naturalnych. Współautorka książek: „Tajemnice Aromaterapii – Pachnąca Apteka” 1992, „Aromaterapia dla każdego” 2002, „Podstawy Perfumerii” 2009, „Aromaterapia w Gabinecie Kosmetycznym, Ośrodku Odnowy biologicznej i SPA” 2010. Wykładowca Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego na Wydziale Farmaceutycznym.