Wszystkie olejki eteryczne w większym lub mniejszym stopniu mają działanie przeciwmikrobowe i wszystkie oddziaływują na stany psychiczne człowieka.
Działania przeciwbólowe, immunologiczne, regulujące gospodarkę płynami, wydzielanie hormonów i wiele innych są funkcjami dodatkowymi, lub pochodnymi dwóch podstawowych. Jako dzieło natury olejki eteryczne są niezwykle skomplikowanymi mieszaninami kilkudziesięciu do kilkuset (najczęściej około 200-stu) różnorodnych, wielofunkcyjnych związków chemicznych, o nie zawsze do końca poznanej budowie. Dziś opowiemy o jednym z najważniejszych z nich – czyli olejku z drzewa herbacianego.
Aromaterapia to metoda medycyny naturalnej polegająca na terapii naturalnymi olejkami eterycznymi z roślin stosowanymi poprzez układ oddechowy (rozpylanie w powietrzu lub głęboka inhalacja) lub poprzez skórę (masaż, kąpiel, kompres). Olejki eteryczne otrzymuje się z różnych części roślin przez wyciskanie (skórki cytrusów np. cytrynowy, grejpfrutowy, mandarynkowy, limetkowy, pomarańczowy) lub destylację z wodą lub parą wodną.
Wszystkie olejki eteryczne w większym lub mniejszym stopniu mają działanie przeciwmikrobowe i wszystkie oddziaływują na stany psychiczne człowieka. Działania przeciwbólowe, immunologiczne, regulujące gospodarkę płynami, wydzielanie hormonów i wiele innych są funkcjami dodatkowymi, lub pochodnymi dwóch podstawowych. Jako dzieło natury olejki eteryczne są niezwykle skomplikowanymi mieszaninami kilkudziesięciu do kilkuset (najczęściej około 200-stu) różnorodnych, wielofunkcyjnych związków chemicznych, o nie zawsze do końca poznanej budowie. Ten fakt pewnej nieoznaczalności analitycznej olejków powoduje rezerwę z jaką część środowiska lekarskiego traktuje aromaterapię.Z drugiej strony ta właśnie wielość składników i ich różnorodność nadaje olejkom szerokie właściwości terapeutyczne. Od strony klinicznej najlepiej zostały poznane właściwości antyseptyczne olejków eterycznych i ich niektóre oddziaływania na stany psychiczne człowieka.
Takim niezwykłym przykładem antymikrobowej skuteczności jest olejek drzewa herbacianego (Melaleuca alternifolia) pochodzący z Australii otrzymywany przez destylację liści tego drzewa uprawianego głównie na podmokłych terenach Nowej Południowej Walii w części wschodniej kontynentu australijskiego. Potwierdzone klinicznie właściwości terapeutyczne olejku drzewa herbacianego to:
- niespecyficzne infekcje dróg moczowych,
- brodawki, świąd i infekcje pochwy,
- łupież i grzybice skóry głowy,
- grzybice stóp,
- infekcje dziąseł i jamy ustnej,
- owrzodzenie żylakowe u starszych osób,
- pękanie ,swędzenie i przesychanie skóry,
- oparzenia skóry,
- trądzik,
- opryszczka ,
- łuszczyca.
Z polskich badań na uwagę zasługują badania wpływu olejku drzewa herbacianego na bakterie górnych dróg oddechowych prowadzone na pacjentach w klinice w Poznaniu (30 oraz badania działania grzybostatycznego na Candida albicans prowadzone w Akademii Medycznej w Łodzi.
W Zakładzie Immunologii Instytutu Gruźlicy i Chorób Płuc z bardzo dobrym rezultatem badane były preparaty TiR do pielęgnacji skóry trądzikowej z serii Dr BetaR (toniki ,mydła, żele) polskiej firmy Pollena -Aroma sp z o.o. cieszące się na rynku dużym powodzeniem.
Podstawowymi składnikami olejku drzewa herbacianego są:1,8-cyneol max-15%,alfa terpinen 5-15%, gamma -terpinen 10-28% p-cymen 0,5-12% ,terpinen -4 ol 30-40%,alfa-terpineol 1,5-8 %,
alfa pinen 1-6%, terpinolen 1,5-5%,limonen 0,5-4%.
Badano również działanie olejku drzewa herbacianego o różnej zawartości głównych składników oraz pojedynczy składnik terpinen-4 ol na grzyby Candida albicans i bakterie Pseudomonas aeruginosa, Staphylococcos aureus i Escherichia coli. Mieszanina składników -olejek zachowuje się inaczej niżby to wynikało z próby sumowania wartości. Pojedynczy składnik wyizolowany z olejku działał słabiej niż olejek o swoim naturalnym składzie. Potwierdza to znaną w aromaterapii obserwację o synergistycznym działaniu olejków.
Jeśli chcecie kupić 100% czyste olejki eteryczne w Warszawie to Instytut Aromaterapi jest idealnym rozwiazaniem.
Literatura przedmiotu – opis badań in vivo i in vitro własności bójczych i statycznych olejku drzewa herbacianego obejmuje dziesiątki pozycji niemożliwych do omówienia w krótkim streszczeniu.
Literatura
- I.Konopacka-Brud,Aromaterapia 1,t.1,1995
- S.Cabot,J.Aromatherapy,2(4) 6 ,1989
- J.Alkiewicz i współ., Aromaterapia,1(7)t.3 1997
- E.Rubaj-Dudek,Aromaterapia ,2(4)t.2 1996
- L.R.Williams,J.Aromatherapy,2(4),12,1989
- J.M.Reece,J.Aromatherapy, 3(3),20,1991
- Buchbauer G., Jirovitz L., Perfumer and flavorist 19(4),1994
- R.H.Smith,Aromaterapia, 2,t.1,1995.
Autor tekstu: Dr inż. Iwona Konopacka-Brud – absolwentka Wydziału Chemii Politechniki Warszawskiej. 30 lat pracy zawodowej poświęciła substancjom zapachowym. Specjalizuje się w dziedzinie naturalnych substancji zapachowych – olejków eterycznych i aromaterapii. Prezes Polskiego Towarzystwa Aromaterapeutycznego, twórca i Redaktor Naczelna czasopisma popularno-naukowego Aromaterapia. Współtwórca serii Dr Beta® – wyrobów do aromaterapii – olejków eterycznych i kosmetyków produkcji firmy Pollena-Aroma, w której pełni funkcję Dorady jako Specjalista ds. Kosmetyków Naturalnych. Współautorka książek: „Tajemnice Aromaterapii – Pachnąca Apteka” 1992, „Aromaterapia dla każdego” 2002, „Podstawy Perfumerii” 2009, „Aromaterapia w Gabinecie Kosmetycznym, Ośrodku Odnowy biologicznej i SPA” 2010. Wykładowca Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego na Wydziale Farmaceutycznym.