• Olejki eteryczne w zwalczaniu rozstępów na skórze – wyniki badań w najnowszym kwartalniku "Aromaterapia"

  Jak pozbyć sie rozstępów na skórze? Czy drogie kosmetyki i preparaty obiecujące „cudowne wygładzenie pomarańczowej skorki” działają rzeczywiście tak jak deklarują ich producenci?

  Podobne pytania zadają sobie miliony kobiet na całym globie. Okazuje się, że jedną z bardziej efektywnych metod walki z cellulitem jest zastosowanie olejków eterycznych, czyli skorzystanie z dobrodziejstw jakie niesie nam natura i Aromaterapia. Młoda absolwentka kosmetologii na Uniwersytecie Medycznym w Łodzi zajęła się tym tematem w swoich badaniach.

  Najnowsze letnie wydanie kwartalnika „AROMATERAPIA” – wśród wielu cennych artykułów dotyczących popularyzacji olejków eterycznych, zawiera także publikacje mgr Natalii Maślińskiej, będącą efektem jej pracy magisterskiej badającej zagadnienia zastosowania olejków eterycznych w produktach kosmetycznych na rozstępy. Sama praca została nagrodzona w corocznym konkursie Polskiego Towarzystwa Aromaterapeutycznego, gdzie oceniane są badania młodych polskich naukowców związane z zastosowaniem olejków eterycznych w praktyce.

  Jej badania dają nadzieję na szersze zastosowanie olejków eterycznych w kosmetykach produkowanych dla kobiet cierpiących na cellulit. Dają też wskazówki jak samodzielnie wykorzystać tę wiedzę dla pielęgnacji o podtrzymania dobrej kondycji skóry.

  „.. Rozstępy skórne (łac. striae disteanse) są jednym z najczęściej występujących defektów skórnych. Mają one znaczenie głównie estetyczne przyczyniając się do dyskomfortu i złego samopoczucia osób obarczonych tą przypadłością. Wyglądem przypominają blizny, jednak różnią się od blizn tym, że nie powstają na skutek zranienia. Najczęściej pojawiają się w okresie dojrzewania (częściej u dziewczynek), u kobiet w ciąży, osób otyłych oraz towarzyszą różnym chorobom, np. zapaleniu wątroby, zespołowi Cushinga czy nosicielom wirusa HIV.

  Rozstępy powstają na skutek rozciągania skóry (gwałtownego lub stopniowego) i pojawiają się w rejonach skóry o największej zawartości tkanki tłuszczowej, prostopadle do największego napięcia skóry. Rozciąganie skóry powoduje uszkodzenie włókien elastynowych i kolagenowych…”

  „… Rozstępy mogą pojawić się w każdej okolicy ciała z wyjątkiem twarzy, rąk i stóp. Miejscami ich najczęstszego występowania są uda, biodra, pośladki, piersi, okolice lędźwiowo-barkowe oraz brzuch….”

  Autorka artykułu wymienia także przyczyny pojawiania się rozstępów do których najcześciej zalicza:

  1. Czynniki hormonalne – zwiększone stężenia hormonu nadnerczy (kortyzolu) i estrogenów oraz zaburzenia hormonalne w okresie dojrzewania zwiększają częstość występowania rozstępów.
  2. Przyjmowanie glikokortykosteroidów (również miejscowo) – długotrwałe stosowanie i duże stężenia powodują zmniejszone odkładanie się kolagenu w skórze.
  3. Czynniki genetyczne – pomimo braku znajomości genu odpowiedzialnego za dziedziczenie tej przypadłości, obecność rozstępów u matki sugeruje, że z dużym prawdopodobieństwem wystąpią one u jej dzieci.
  4. Nieodpowiednia dieta, z niewystarczającą ilością cynku.
  5. Ciąża – wystąpienie rozstępów jest związane ze zmianami hormonalnymi i rozciąganiem skóry.
  6. Otyłość – na skutek rozciągania skóry wraz ze wzrostem wagi.

  Metody walki z rozstępami oraz ich profilaktyki opierają się na zwiększeniu aktywności fibroblastów i produkcji kolagenu, poprawie elastyczności skóry, przepływu krwi przez tkanki, wspomaganiu proliferacji komórek, zwiększeniu nawilżenia skóry oraz działaniu przeciwzapalnym. I tutaj w dużym stopniu producenci kosmetyków pielęgnacyjnych i regeneracyjnych dla kobiet mogą zamienić wiele substancji czynnych na olejki eteryczne, które wykazują silne, aktywne działanie zwalczające rozstępy.

  Do najcześciej proponowanych olejków eterycznych zaliczamy tutaj :

  – Olejek grejpfrutowy – „…Wykazuje działanie bakteriostatyczne i bakteriobójcze, przeciwpasożytnicze, przeciwgrzybicze oraz przeciwwirusowe. Na skórę działa tonizująco, oczyszcza ją, wspomaga ukrwienie i pobudza układ limfatyczny. Ze względu na swoje właściwości jest stosowany do zapobiegania powstaniu rozstępów, zmniejszania objawów cellulitu i zwiększenia jędrności skóry. Badania in vitro wykazały skuteczność olejku grejpfrutowego w hamowaniu aktywności enzymu elastazy…”

  – Olejek geraniowy – „… Jest uważany za ważny olejek w pielęgnacji skóry i włosów, pomagający zachować ich młody i zdrowy wygląd. Olejek ten stosuje się w leczeniu ran i blizn dzięki właściwościom antyseptycznym i ściągającym. Stosowany miejscowo wspiera procesy regeneracyjne tkanek, reguluje gospodarkę płynami i krążenie krwi. Znajduje zastosowanie w leczeniu m.in. infekcji skóry, cellulitu i rozstępów. Mieszanka tego olejku z m.in. olejkiem grejpfrutowym dodana do bazy z oleju migdałowego i oleju jojoba zalecana jest do masażu piersi kobiet ciężarnych jako profilaktyka powstania rozstępów oraz zabieg ujędrniający skórę…”

  – Olejek drzewa różanego – „…Olejek drzewa różanego charakteryzuje się delikatnym kwiatowym zapachem z lekką, drzewną i różaną nutą. Jest bardzo dobrze tolerowany przez skórę, co czyni go idealnym składnikiem kosmetyków do masażu i pielęgnacji każdego typu skóry. Posiada właściwości oczyszczające, tonizujące i regenerujące naskórek. Ponadto pobudza krążenie oraz wykazuje szerokie działanie przeciwdrobnoustrojowe…”

  – Olejek imbirowy – „…Olejek imbirowy ma działanie przeciwzapalne i antyoksydacyjne oraz silne przeciwdrobnoustrojowe. Jego ważnym działaniem pod względem wykorzystania w kosmetykach jest wspomaganie i przyspieszanie wchłaniania substancji czynnych przez skórę. Wykorzystywany jest również m.in. do masażu ciała w przypadku bólów różnego pochodzenia…”

  Autorka badań w posumowaniu wykazuje że, olejki eteryczne ze względu na bogate właściwości, stanowią znakomite substancje aktywne w kosmetykach


  To zaledwie przegląd informacji zawartych w tym artykule, którego pełną wersje można nabyć wraz z kwartalnikiem „AROMATERAPIA” Lato 2018 pisząc na adres mailowy: info@instytutaroma.pl lub zamawiając telefonicznie: 22 298 65 67

  W Instytucie Naturalnej Aromaterapii w Warszawie można także nabyć drogą wysyłkową za pobraniem 100% czyste, terapeutyczne olejki eteryczne produkcji USA, Wlk. Brytania, Szwajcaria i Polska. Dostępne są od ręki z bezpłatną konsultacją telefoniczną pod numerami: stacjonarny 22 298 65 67 lub kom. 888 90 60 90