• Olejki eteryczne i małe dzieci? Sprawdź czy właściwie postępujesz!

  Miliony ludzi na całym świecie sięgają po olejki eteryczne, aby wpływać na swój nastrój, używać ich jako produkty do pielęgnacji ciała oraz do domowej apteczki w prostych dolegliwościach np. górnych dróg oddechowych.

  Polacy w swoich domach także zaczynają odkrywać prawdziwe dobrodziejstwa jakie niesie „moda na aromaterapię”, a wielu z nich wciąż zadaje pytanie. Czy mogę stosować olejki eteryczne u dzieci które nie skończyły 2 roku życia? A może są tylko wybrane olejki odpowiednie dla dzieci? Postaramy sie przyjrzeć tym tematom w świetle najnowszych badań naukowców.

  W środowisku aromaterapeutów wciąż istnieją obawy związane z stosowaniem olejków eterycznych w pracy z mały dziećmi. Tymczasem badanie przeprowadzone przez lekarzy Uniwersytetu w Kentucky dowiodło pozytywnych rezultatów zastosowania plastrów aromatycznych z olejkami, które pomagają złagodzić cierpienia uzależnionych dzieci z powodu tzw. zespołu abstynencyjnego u noworodków, których matki zażywały narkotyki.

  Noworodki dotknięte zespołem abstynencji wykazują drżenie mięśni, drażliwość, brak apetytu i niepokój. W badaniu zastosowano plastry do aromaterapii zaimpregnowane lawendą (Lavandula angustifolia) i rumiankiem rzymskim (Chamaemelum nobile) umieszczone na materiale którym dzieci były otulone [1][2][3]

  Niemowlęta w grupie leczenia plastrem z olejkami eterycznymi skracały swój pobyt w szpitalu średnio o 6 dni w porównaniu do niemowląt nieotrzymujących leczenia aromaterapeutycznego. Ponadto, dzieci otrzymujące aromaterapię wymagały mniejszych dawek tradycyjnych leków niż niemowlęta, które miały tylko standardową opiekę medyczną. [4]

  Podobne wnioski wyciągnęli uczeni zajmujący się badaniem wpływu aromaterapii wziewnej (olejek lawendowy) na odczucie bólu wśród dzieci przedszkolnych przy wprowadzaniu cewnika dożylnego (wkłucie). Wynik badania wskazał istotne złagodzenie w odczuwaniu bólu w grupie dzieci, gdzie na 20 min. przed wkłuciem podawano 5 kropli olejku eterycznego z lawendy wziewnie. [5]

  W niektórych, starannie wybranych przypadkach, stosowanie aromaterapii może pomóc niemowlętom (i ich rodzinom) wpływać na samopoczucie, uspokojenie i lepszy sen dziecka. Badania te opierają się na wcześniejszych pracach pokazujących, że przy niskim poziomie zapachu można stosować go terapeutycznie nawet u noworodków.

  Dlatego większość poważnych aromaterapeutów skłania się ku wnioskom, że od 3 miesiąca życia możemy bezpiecznie w formie dyfuzji w powietrzu (to ważne!!!) podawać dzieciom dwa olejki:

  • Rumianek, rzymski i niemiecki ( Anthemis nobilis, Matricaria rectutita )
  • Lawende – ( Lavendula angustifolia )

  ​Większość przypadków zatrucia olejkami eterycznymi dotyczy ich spożycia przez małe dzieci, często pomiędzy 1 a 3 rokiem życia. Około 75% takich przypadków w USA dotyczy dzieci w wieku poniżej 6 lat.

  NIGDY NIE PODAJEMY DZIECIOM OLEJKÓW ETERYCZNYCH DOUSTNIE!

  Szczególnie więc warto teraz jeszcze raz przypomnieć najważniejsze zalecenia dotyczące bezpieczeństwa w stosowaniu olejków eterycznych wśród dzieci:

  1. NIE PODAJEMY DOUSTNIE MAŁYM DZIECIOM OLEJKÓW ETERYCZNYCH do spożycia. I co bardzo ważne nie ma znaczenia, ich marka, czy olej jest czysty, terapeutyczny, organiczny, czy pobłogosławiony przez samego papieża.

  2. Negatywna reakcja na olejki, taka jak wysypka, lub wyraźne podrażnienie skóry nie jest procesem odtruwania organizmu. Wysypki = informacja, że Twoje twoje ciało nie lubi lub nie chce tego, co na nim właśnie się znajduje. Daje ci jasno znać: „Hej, nie rób tego ponownie!”

  ROZCIEŃCZENIE JEST BARDZO WAŻNE DLA WSZYSTKICH OLEJKÓW ETERYCZNYCH JAKIE NAKŁADASZ NA DZIECKO!

  W tej kategorii nie ma wyjątków. Znów bez względu na to, jakiej marki używasz, jaki jest olej eteryczny, nie jest bezpieczne nakładanie olejku bez rozcieńczenia na skórę małego dziecka. WSZYSTKIE olejki eteryczne należy rozcieńczyć do stosowania u niemowląt i dzieci (najlepiej w dobre jakości oleju nośnikowym kosmetycznym lub spożywczym). Ważne jest również, aby pamiętać, że dodając olejki eteryczne do kąpieli dzieci, muszą być najpierw rozcieńczone w rozpuszczalnym w wodzie nośniku, takim jak olejek nośnikowy. Dodanie olejków eterycznych bezpośrednio do wody do kąpieli, bez nośnika, grozi podrażnieniem skóry. Olejki należy trzymać z dala od twarzy dziecka. Często sugeruję masowanie stóp małym dzieciom, a nie klatki piersiowej i pleców jak lubią robić mamy.

  POWOLI WPROWADZAJ NIE WIECEJ NIŻ JEDEN OLEJEK ETERYCZNY NA RAZ!

  Alergie nie są zabawne. Wprowadzając olejki eteryczne dla niemowląt, musisz pamiętać, że jeszcze nie odkryłeś rzeczy, na które mogą być uczulone. Ważne jest, aby wprowadzać olejki eteryczne po jednym na raz i oszczędnie, aby zarówno obserwować swoje dziecko pod kątem jakiejkolwiek reakcji, jak i pozwolić dziecku na powolne wprowadzanie ciała do tego olejku eterycznego. Jeśli Twoje dziecko będzie miało reakcję uczuleniową na olejek eteryczny, najprawdopodobniej pojawią się jej oznaki w ciągu pierwszych 15-30 minut po inhalacji lub podaniu na skórę.

  W JAKIM WIEKU MOŻNA BEZPIECZNIE STOSOWAĆ OLEJKI ETERYCZNE U DZIECI?

  Nie zaleca się stosowania olejków eterycznych u niemowląt w wieku poniżej 3 miesięcy, ponieważ ich skóra nie jest jeszcze dojrzała, a zatem bardziej przepuszczalna i wrażliwa na olejki eteryczne. W przeciwieństwie do dorosłych, noworodki również nie są w stanie poradzić sobie z niepożądanymi reakcjami na olejki eteryczne. Należy zachować ostrożność w przypadku wcześniaków, unikając stosowania olejków eterycznych, dopóki nie upłyną co najmniej 3 miesiące ich życia. Należy pamiętać, że są to jedynie ogólne wskazówki i trzeba dołożyć wszelkich starań, aby maksymalne bezpiecznie używać olejków wśród dzieci. Zawsze kieruj sie wskazówkami lekarza lub pediatry, który prowadzi leczenie Twojego dziecka.

  Jeśli Twoje dziecko przypadkowo spożyje olejki eteryczne, NIE WYWOŁUJ WYMIOTÓW. Zadzwoń do swojego lekarza rodzinnego, chyba że pojawią się oznaki zatrucia, wtedy natychmiast zabierz dziecko i butelkę, która została spożyta, do najbliższej szpitalnej izby przyjęć lub wezwij pogotowie .

  Źródła:

  1. Daniel, J. (2017). Wpływ aromaterapii na zespół abstynencyjny noworodków. ClinicalTrials.gov, https://clinicaltrials.gov/ct2/show/NCT03097484 , 10 czerwca 2017.
  2. McQueen, K., Murphy-Oikonene, J. (2016). Zespół abstynencji noworodkowej. New England Journal of Medicine, 375 (25), 2468-2479. http://www.nejm.org/doi/pdf/10.1056/NEJMra1600879
  3. „Syndrom abstynencji noworodkowej”. Źródło: strona internetowa Medscape: http://emedicine.medscape.com/article/978763-overview#a5 , 10 czerwca 2017 r.
  4. Tempo S. Uzależniony od urodzenia. Strona internetowa Tisserand Institute. https://tisserandinstitute.org/addicted-from-birth/
  5. Wpływ aromaterapii wziewnej olejku eterycznego lawendy na ból związany z wprowadzaniem cewnika dożylnego u dzieci w wieku przedszkolnym – https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/28779942