• Olejek eteryczny pomarańczowy – słodycz która przyda sie w każdym domu!

  Większość z nas ma kontakt z niewielkimi ilościami pomarańczowego oleju podczas obierania lub wyciskania pomarańczy.

  Jeśli nie znasz się jednak na różnych zastosowaniach i zaletach olejków eterycznych, możesz być zaskoczona wiedząc, w ilu różnych popularnych produktach ma on zastosowanie. Czy używasz mydła, detergentu lub kuchennego środka czyszczącego, który pachniał pomarańczami? To dlatego, że możesz znaleźć ślady pomarańczowego oleju w produktach gospodarstwa domowego i kosmetycznych, aby poprawić ich zapach i zdolności oczyszczające.

  Do czego wiec może służyć nam olejek eteryczny z pomarańczy? Okazuje się że jest ich MNÓSTWO! Jest dodany do wielu produktów kosmetycznych, takich jak balsamy, szampon, preparaty leczące trądzik i płyny do płukania ust, ponieważ ma właściwości antybakteryjne i silny, świeży zapach.

  Olejek eteryczny uzyskuje się poprzez zwykłe wyciskanie zewnętrznej, kolorowej części skóry, zarówno z gorzkiej pomarańczy (Citrus aurantium, var. amara), jak z pomarańczy słodkiej (Citrus aurantium, var. dulcis). Pomarańcza gorzka, zwana też sewilską, występuje czasami pod nazwą Citrus yulgaris lub Citrus bigaradia. Olejek ma głęboki, złotożółty kolor, zapach charakterystyczny dla pomarańczowych skórek. Aktywne składniki to: limonen, citral, citronelal. Proporcje poszczególnych substancji w odmianach słodkiej i gorzkiej różnią się. Pomarańcza gorzka ma odrobinę delikatniejszy zapach niż pomarańcza słodka.


  Jest on antydepresyjny, przeciwskurczowy, lekko uspokajający, łagodzi bóle żołądka. Zaleca się go w tych samych sytuacjach, kiedy stosuje się neroli. Olejek pomarańczowy poprawia perystaltykę jelit i dlatego wielu aromaterapeutów poleca go przy zaparciach. 
Wielu aromaterapeutów uważa także, że olejek pomarańczowy jest cenny w leczeniu kardiospazmu, ale powaga tej choroby wykracza poza kompetencje aromatoterapeuty, nawet jeśli ma on wykształcenie medyczne.

  Oprócz oczywistego powtarzania właściwości neroli, olejek pomarańczowy ma też własne cechy charakterystyczne, odzwierciedlające różnice, jakich się można spodziewać między olejkiem z kwiatów i owoców. Olejek pomarańczowy jest cieplejszy w zapachu, radośniejszy. Wydaje się, że zawiera w sobie jakąś cząstkę słońca potrzebną do dojrzewania i z tego powodu jest wspaniałym olejkiem na zimę. Uważam, że jest doskonałym olejkiem kąpielowym w okresie chłodów, z tym zastrzeżeniem, że nie wolno stosować więcej niż czterech kropli na wannę normalnej wielkości, jeśli chce się uniknąć podrażnień skóry.

  Daje doskonałe mieszanki ze wszystkimi niemal olejkami uzyskiwanymi z roślin przyprawowych – cynamonowym, muszkatołowym, goździkowym, a także, co ważne, z lawendowym. Olejek pomarańczowy usuwa bezsenność i dlatego można go stosować wymiennie z olejkiem lawendowym lub neroli, można go też mieszać z którymś z nich, jako że zawsze dobrze jest stosować różne kombinacje, gdy niezbędne okaże się dłuższe leczenie.

  Połączenie pomarańczy z goździkami i cynamonem odnajdujemy również w tak tradycyjnych napojach jak grzane wino, które (w umiarkowanych dawkach!) może być doskonałym i przyjemnym antidotum na zimowe chłody. Ten sam zestaw spotyka się również w kulkach zapachowych – tradycyjnie zawierają one pomarańczę naszpikowaną goździkami i nasączoną płynem ze sproszkowanym cynamonem. Kiedy kulka taka straci z czasem swój zapach, można ją ożywić olejkiem pomarańczowym.Zmieszany w równych ilościach z olejkiem cytrynowym, a następnie rozcieńczony, olejek pomarańczowy stanowi dobry płyn do płukania ust, ze względu na swe tonizujące właściwości w odniesieniu do dziąseł. Leczy on także wrzodziejące zapalenie ust.