• DYFUZORY – najbezpieczniejsze i najłatwiejsze sposoby użycia olejków eterycznych

  Wiele z Was często zadaje mi pytanie jak zacząć przygodę z aromaterapią w swoim domu. I moja odpowiedz w 90% jest wciaz taka sam.

  Dyfuzory – czy inaczej nawilżacze z funkcją dyfuzji zapachu to najbezpieczniejsze i najłatwiejsze sposoby użycia olejków eterycznych i uzyskania niezwykłych korzyści wynikających z ich stosowania. Istnieje wiele rodzajów nawilżaczy, więc przyjrzymy sie tym które są najlepsze oraz poznamy zalety i wady ich stosowania.

  Bez względu na rodzaj używanego dyfuzora rozpraszacie zawsze tylko 100% czyste olejki eteryczne, których pochodzenie jest wam znane i producent nie wywołuje podejrzeń.

  To podstawa zdrowej aromaterapii i szerokim łukiem omijajmy wszelkie preparaty „olejkopodobne” z napisami w stylu: „olejek zapachowy, „substancja zapachowa” oraz produkty w podejrzanie niskiej cenie.

  Od 25 lat w Polsce działa Polskie Towarzystwo Aromaterapeutyczne, którego mam zaszczyt być członkiem i dopiero od 2 lat obserwujemy wzrost zainteresowania prawdziwymi produktami, które naturalnie wpływają na nasze zdrowie i samopoczucie czyli – 100 % czystymi olejkami eterycznymi. Polski rynek niestety jest zdominowany przez podróbki i syntetyczne aromaty zapachowe.

  Należy sobie jasno powiedzieć. NIE MA PRAWDZIWEGO 100% CZYSTEGO OLEJKU ETERYCZNEGO W KWIACIARNI ZA 5 zł. Terapeutyczne olejki eteryczne posiadają ceny wynikające z uwarunkowań rynków światowych i należy ich szukać w aptekach lub specjalistycznych sklepach z akcesoriami dla aromaterapii.

  RESZTA TO CZĘSTO TOKSYCZNE CHEMICZNE SUBSTANCJE ZAPACHOWE, LUB PODROBIONE OLEJKI.

  Kiedy watpliwości co do tego jakich olejków eterycznych powinniśmy używać w naszym domu mamy za sobą, warto przyjrzeć się dyfuzorom, które zaspokoją potrzeby większości z nas.

  Zdecydowanie należy na pierwszy miejscu postawić te urządzenia, w których producent przewidział możliwość dodawania olejku eterycznego bezpośrednio do zbiornika z wodą. Poniżej na zdjęciu widzimy jak to działa:


  Jest to zdecydowanie najbardziej efektywna metoda używania olejków eterycznych drogą powietrzną, ponieważ ich cząstki są rozbijane wraz z cząstkami wody i wraz z mgiełką wytwarzaną przez urządzenie błyskawicznie rozchodzą sie w powietrzu. Takie urządzenia zwykle mają też programator pozwalający ustawić czas trwania sesji aromaterapii, a kiedy woda w zbiorniku się zakończy, same się wyłączą. Dodatkowymi bonusami zwykle są funkcje podświetlenia i lampki nocnej. Gdzie kupić wiec taki dyfuzor zapachu?

  Przykłady bezpiecznego urządzenia do aromaterapii w domu z dostępną ceną i wszystkimi potrzebnymi funkcjami możemy znaleźć tutaj w serwisie ALLEGRO.


  Niestety, tylko niewielka część z dostępnych w sprzedaży nawilżaczy powietrza ma taką opcję. W większości popularnych urządzeń, znajdziemy zapis w instrukcji zabraniający używania olejków eteryczny w sprzęcie. Omijajmy je szerokim łukiem, w aromaterapii nie będą przydatne.

  Druga cześć urządzeń to nawilżacze z dumnie brzmiącą „funkcją dyfuzji zapachu” poprzez specjalny kanał lub otwór gdzie umieszczony jest kawałek materiału przeznaczony do nasączenia olejkiem eterycznym. Hmmmm…. pomyślcie czy to ma sens? Oczywiście że nie! Efekt jest dokładnie taki sam jakbyśmy skropili wiele przedmiotów wokół siebie kilkoma kroplami olejku. Po pierwsze znacznie zwiększamy tutaj zużycie niejednokrotnie cennych olejków, po drugie zakup urządzenia znów mija sie z celem.

  Ostatnia grupa nawilżaczy jaką spotykamy najcześciej, to miniaturowe urządzenia o pojemności zbiornika z wodą poniżej 100 -150 ml, gdzie co prawda można teoretycznie dodać bezpośrednio olejek, ale membrana ultradźwiękowa nie ma styczności ze zbiornikiem. Jest ona umieszczona w miejscu, gdzie woda i olejek są dostarczane za pośrednictwem długiego bawełnianego knota. W instrukcji jest jasno opisane, że każdorazowo należy ten knot przez kilka minut moczyć w wodzie z olejkiem, a następnie tylko włączyć urządzenie. Z urządzenia co prawda też wydobywa się niewielka mgiełka, ale wyczuwalność zapachu olejku jest wielokrotnie niższa niż klasycznego dyfuzora. Dopuszczamy te urządzenia warunkowo, np. w podróży czy wyjeździe na urlop. W codziennych zastosowaniach domowych, nie mają po prostu sensu.

  Pamiętajcie, że nie ma jednej, uniwersalnej dawki dla użycia dowolnych olejków w dyfuzorze. Twoja świadomość jak posługiwać się olejkami eterycznymi będzie rosła z każdym dniem, kiedy bedą obecne w Twoim domu. Należy jednak pamiętać, że są to silne skoncentrowane związki roślinne i najlepiej zacząć od 4-5 kropli na jednorazowy seans. Złota zasada, że umiar jest lepszy niż nadmiar ma tu jak nigdy swoje zastosowanie. Warto tez poczytać kilka porad dla zaciynająych przygodę z aromaterapia, lub kupić książkę.

  Dlaczego dyfuzory zapachu są tak skuteczne? Po pierwsze błyskawicznie zapewniają kropelkową dystrybucje cząstek olejków eterycznych w całym pomieszczeniu. Daje to ogromne korzyści, nie tylko w leczeniu chorób układu oddechowego, ale także w zapobieganiu im, a także w ograniczaniu rozprzestrzeniania się przenoszonych drogą powietrzną patogenów (bakterii i wirusów. Bo właśnie niezwykle silne działania antyseptyczne jest jedną z ważnych korzyści terapeutycznych charakterystyczną dla wszystkich olejków eterycznych. Dyfuzja olejków może także być jednym z najlepszych sposobów wspomagania leczenia i zapobiegania objawom oddechowym przeziębienia i kataru, infekcji zatok i alergicznego nieżytu nosa. Takie inhalacje mogą wspierać również głębsze infekcje oskrzelowe. Dyfuzory z odpowiednimi mieszankami olejków mogą również być pomocne w przypadku bólów głowy, napięcia nerwowego, stresu, kłopotów ze snem i wielu innych przypadkach.