• Olejek Różany – jej wysokość Otto Rose

  Często nazywany „Królową Kwiatów”, olejek różany jest niezwykle złożonym olejem do uzyskania. Kiedy poczujesz różę, a nawet kilkanaście róż, zwykle ma ona lekki, delikatny zapach. Jednak jedna butelka olejku różanego składa się z tysięcy płatków róż. To sprawia, że zapach jest skoncentrowany i niezwykle silny, wystarczająco silny, aby być wiodącym zapachem w wielu perfumach. 

  Ze względu na ogromną ilość pracy i rzeczywistych płatków róż, które są potrzebne do produkcji olejku różanego, olejek kwiatowy może być dość drogi. Oprócz jego rzadkości i delikatnego zapachu, wartość olejku różanego sprawia, że jest to jeden z najbardziej romantycznych prezentów, jakie możesz podarować swojej ukochanej osobie (lub sobie) w te Walentynki! Poznaj wiele zastosowań olejku różanego i ciesz się tym słodkim olejkiem na maksa!

  Róża była prawdopodobnie pierwszym kwiatem, z którego wydestylowano olejek eteryczny w dziesiątym wieku w Persji. Odkrycie metody destylacji przypisuje się wielkiemu arabskiemu lekarzowi Awicennie. Stało się to zapewne przez przypadek podczas przeprowadzania jakiegoś eksperymentu alchemicznego. Róża zajmowała ważne miejsce w teoretycznych i metafizycznych aspektach alchemii. Sądzono, że czerwone i białe róże odpowiadają różnym stadiom pracy alchemika. Z tego powodu wkładano je do retort i podgrzewano wraz z różnymi materiałami w nadziei przetworzenia rozmaitych metali w złoto. Przy okazji zupełnie przypadkowo powstawały woda różana i olejek eteryczny.

  Bez względu na to, czy Awicenna dokonał tego odkrycia osobiście, czy nie (a był on nie tylko lekarzem, ale również alchemikiem, poetą, astronomem i matematykiem), pod koniec dziesiątego wieku we wszystkich arabskojęzycznych krajach znano wodę różaną i olejek różany. Obecnie najwięcej olejku eterycznego z róży uzyskuje się nie drogą destylacji (dostarcza ona tylko niewielkiej ilości olejku jako ” produktu ubocznego procesu ekstrahowania wody różanej), leczv metodą wyciągów tłuszczowych.

  Wysoka cena olejku różanego wynika z ogromnej ilości płatków różanych potrzebnych do uzyskania mikroskopijnej nawet ilości olejku, a także wysokich kosztów robocizny przy tak pracochłonnym procesie. Na szczęście ”atar” czy inaczej „otto różane” jest tak skoncentrowaną substancją, że do zabiegu potrzeba jej naprawdę niewiele. Atar stabilizuje się, to znaczy gęstnieje w temperaturze pokojowej, ale przemienia się ponownie w tłusty olejek, gdy się go ogrzeje w dłoni. Ma głęboki czerwonobrązowy kolorTrzeba go stosować z umiarem, ponieważ jest naprawdę bardzo silną substancją.

  Różę tradycyjnie nazywa się „królową kwiatów”, a w aromatoterapii olejek różany jest uważany za króla olejków eterycznych. Nicholas Culpeper w swoim dziele pisze, że różą rządzi bogini Wenus – i rzeczywiście, dziedziną, w której najczęściej używa się olejku różanego w aromatoterapii są wszelkie zakłócenia w funkcjonowaniu żeńskiego układu rozrodczego. Wiele olejków aromatycznych ma jakiś związek z wybranym organem ciała i nie ma nic dziwnego w tym, że róża z jej ,,kobiecymi” cechami oddziałuje silnie na macicę. Jest olejkiem oczyszczającym, regulującym i tonizującym, szczególnie cennym w przypadku osłabienia mięśni macicy, przy lekkim jej wypadaniu (zwłaszcza jeśli kurację połączy się z odpowiednimi pozycjami jogi) oraz przy skłonności do poronień.

  Jednakże kobiety z poważnymi problemami ginekologicznymi rzadko zwracają się po pomoc do aromaterapeuty; najczęściej przychodzą panie z nieregularną miesiączką lub takie, które są po prostu spięte, smutne, pogrążone w depresji – a są to właśnie stany, w których olejek różany odnosi największe sukcesy.

  Olejek ten reguluje cykl miesięczny, a także zmniejsza krwawienie. Sądzi się, że jest on szczególnie cenny w przypadkach, kiedy nie można z powodu nieregularnej miesiączki ustalić dnia owulacji. Wydaje się także, że róża zwiększa, co może zdziwić, produkcję nasienia. Chociaż olejek nie zawiera (przynajmniej z tego, co wiemy) roślinnych odpowiedników żeńskich lub męskich hormonów, wydaje się, że może działać w organizmie jako biokatalizator tych czy innych hormonów, podobnie jak rzecz ma się z witaminami z grupy B.

  Jednakże somatyczne oddziaływanie olejku różanego jest w aromatoterapii o wiele mniej ważne od aspektów psychicznoemocjonalnych. Jest to łagodny, ale skuteczny środek antydepresyjny i, jak można sądzić z tego, co napisano wyżej, i z jego ogólnie „kobiecego” charakteru, wydaje się szczególnie cenny przy wszelkich kłopotach emocjonalnych wiążących się z seksualizmem kobiecym i cyklem rozrodczym. Stanowi doskonały lek dla kobiet cierpiących na depresję poporodową albo depresję wywołaną zerwaniem jakiegoś związku, zwłaszcza jeśli kobieta odczuwa z tego powodu raczej przygnębienie niż złość.

  Z mego doświadczenia wynika, że olejek różany doskonale wpływa na kobiety niezbyt pewne swego seksualizmu, niezależnie od tego, czy owa niepewność wyraża się brakiem wiary we własne możliwości, czy lekceważeniem własnych pragnień, czy to odrzucaniem siebie jako seksualnie dojrzałej osoby (na przykład w wypadkach jadłowstrętu psychicznego), czy też wreszcie trudnościami w ramach ustabilizowanego związku.

  Różę przez dłuższy czas uważano za afrodyzjak. Rzymianie rozrzucali płatki różane w łóżku panny młodej; zwyczaj ten zdegenerował się i przemienił w rozrzucanie podczas ślubów płatków róży zrobionych z papieru. Po przeczytaniu powyższych rozważań nie powinniśmy się dziwić, że olejku różanego używa się w przypadkach kobiecej oziębłości oraz męskiej impotencji.

  Róża wywiera silne działanie tonizujące na układ krążenia, ale jej olejku rzadko używa się do wspomagania leczenia niedomagań z nim związanych, ponieważ istnieje wiele innych, równie skutecznych, a tańszych olejków. Natomiast w dziedzinie seksu i prokreacji olejek różany ma wyjątkowe właściwości i zawsze będzie niezastąpionym środkiem, mimo jego ceny.

  Jest to także doskonały olejek do pielęgnacji skóry. Nadaje się do każdej cery, ale jest szczególnie cenny przy suchej, wrażliwej i starzejącej się skórze. Działa tonizująco i ściągające na włosowate naczynia krwionośne znajdujące się tuż pod skórą. Dzięki temu usuwa zaczerwienienia spowodowane przez rozszerzone kapilary na policzkach (o których mówi się często, że to „popękane naczynia włosowate”). Trzeba jednak od razu powiedzieć, że leczenie musi być prowadzone regularnie przez wiele tygodni czy nawet miesięcy, zanim można będzie dostrzec jakąś poprawę. Piękny zapach róży czyni z niej wspaniały dodatek do wszelkiego rodzaju kosmetyków, niestety jednak przemysł stosuje przeważnie syntetyczne zapachy różane. Kiedy się kupuje kremy, emulsje, perfumy, esencje kąpielowe, a wyrób jest dosyć tani, można mieć całkowitą pewność, że zastosowano tu syntetyk, który nie ma żadnych właściwości prawdziwej róży. Nietrudno przygotować samemu taki krem, dodając do niego kroplę lub dwie prawdziwego różanego ataru. Początkowo zakup wydaje się kosztowny, ale ponieważ do osiągnięcia perfumeryjnych i zdrowotnych efektów potrzeba naprawdę niewiele olejku, zauważycie, że tego specyfiku wystarczy na bardzo długo.

  Woda różana – czyli hydrolat rózany jest znacznie bardziej dostępnym środkiem. Można z niej korzystać dla przyjemności i dla zdrowia – zwłaszcza przy pielęgnacji skóry. Uzyskuje się ją w procesie destylacji, jak pisałem wyżej. Hydrolat różany dobrej jakości może być destylowany trzykrotnie dla osiągnięcia odpowiedniej mocy (jest ona często sprzedawana jako ,,potrójny hydrolat różany”). Ma ona działanie kojące, antyseptyczne i tonizujące (na skórę), przyjemny zapach i jest równocześnie skutecznym antyseptykiem dla oczu.

  Najlepszy olejek różany i najdroższy to bułgarski atar różany, jednak wspaniały olejek produkuje się również w okolicach Grasse, w sercu francuskiego przemysłu perfumeryjnego, odrobinę tańszy olejk pochodzi z Afryki Północnej.