• Co możemy leczyć olejkiem eterycznym z tymianku? Prawdziwy pogromca drobnoustrojów.

    Tymianek jest rośliną wyjątkową. Ceniony jako przyprawa, świetnie radzi sobie też jako naturalny lek na wiele dolegliwości.
    Z jego wyjątkowych właściwości coraz chętniej korzysta też aromaterapia, a olejki eteryczne z tej rośliny cieszą się coraz większą popularnością. Pomyślmy więc, w jaki sposób olejek tymiankowy może wpływać na nasze zdrowie? Co więc możemy leczyć za jego pomocą? Odpowiedź znajdziecie w tym artykule.

    Tymianek był znany już starożytnym i masowo stosowany w leczeniu różnych schorzeń. To jak wielka była jego rola świadczy choćby fakt, że został wymieniony w staroegipskim papirusie medycznym, napisanym najpóźniej około 1550 r. p.n.e, a znanym jako papirus Ebersa.

    W tym samym Egipcie, to właśnie olejek z tymianku stosowano jako składnik do balsamowania ludzkich szczątków, oraz dodatek do kadzideł. W wielu doniesieniach ze starożytnej Mezopotamii, tymianek występuje często jako dodatek do różnego rodzaju zdrowotnych napojów. Ówcześni medycy polecał stosowanie odwarów z ziela tymianku z dodatkiem miodu w wielu chorobach płuc i gardła. Słynny Pliniusz polecał wywar z tymianku jako silny środek przeciwkaszlowy. Z dalekiej przeszłości przyszła także moda na stosowanie tymianku jako przyprawy do mięsa. Współcześnie tymianek dodaje się do potraw i napojów w celu łagodzenia objawów nadkwaśności, jest polecany też w ostrych nieżytach żołądka i a niektórzy uważają, że także przy zatruciach. Oczywiście wszystkie te dobroczynne działania tymianku szczególnie skoncentrowane są w olejku eterycznym pochodzącym z tej rośliny.

    Tymianek właściwy (pospolity) (Thymus vulgaris L.) to niska krzewinka, która z powodzeniem uprawiana jest na terenie niemal całej Europy. Ponieważ jest to popularna roślina lecznicza i przyprawowa, spotkać się z nią można w wielu krajach, m. in. w Polsce. By z tej cenionej rośliny mogły powstać wartościowe olejki eteryczne, należy zebrać tymianek i poddać do procesowi destylacji z parą wodną. Najcenniejszymi składnikami tego olejku eterycznego są pochodne fenolowe, tj. tymol (18-80%) (1-5) i karwakrol (1-20%). Dodatkowo zawiera on monoterpeny, w tym p-cymen, α-pinen, β-pinen, α-terpinen, limonen, myrcen. Same naukowe nazwy może niewiele Wam powiedzą, ale warto wiedzieć jak olejek ten działa w praktyce.

    Jak wpływa olejek eteryczny z tymianku na nasze zdrowie? Aromaterapia zna wiele ciekawych możliwości wykorzystania tej popularnej rośliny przyprawowej w walce o zdrowie. Olejek tymiankowy może pomagać w przypadku trudno gojących się ran oraz przy infekcjach dróg oddechowych. Będzie cennym wsparciem dla tych, którym dokucza ból, również ten, który związany jest z artretyzmem oraz reumatyzmem. Olejek tymiankowy jest też cennym wsparciem dla kobiet, które cierpią z powodu zaburzeń menstruacyjnych. Z niezwykłych właściwości olejku można też korzystać w chwili, gdy spada naturalna odporność naszego organizmu oraz w chwili, gdy zaczynają nam nadmiernie wypadać włosy. Masaże oraz kąpiele z dodatkiem olejku z tymianku będą też skutecznym sposobem na walkę z bezsennością oraz napięciem nerwowym, które jest jednym z najpoważniejszych problemów współczesnego świata. Jeśli bliżej przyjrzeć się badaniom naukowy, to olejek tymiankowy znalazł najczęstsze zastosowanie właśnie w leczenia zakażeń górnych i dolnych dróg oddechowych. Dzieje się tak, ponieważ olejek ten zwiększa wydzielanie śluzu w oskrzelach, a tym samym ułatwia jego odkrztuszanie i co bardzo ważne szczególnie dla dzieci, znacznie łagodzi sam kaszel. Dlatego też możemy go znaleźć w składzie preparatów stosowanych do inhalacji, ale także w syropach, kroplach i tabletkach przeciwkaszlowych. Któraż z mam nie zna nazw takich syropków jak: Tussipect, Herbapect Thymi, czy nawet Pectosol, które pomagają naszym dzieciom. Stad też inhalacje i wdychanie zapachu olejków eterycznych z tymianku doskonale nadaje się do leczenia przewlekłych nieżytów gardła i krtani, oraz uporczywego i suchego kaszlu, lub chrypki.

    Z bardzo obszernych prac badawczych wynika, że olejki eteryczne z tymianku oraz niektóre jego składniki, w tym tymol wykazują silne działanie przeciwbakteryjne i przeciwwirusowe. Dla nas ogromnie ważną informacja jest fakt, że olejek eteryczny w tymianku be problemu radzi sobie z wieloma szczepami groźnych bakterii tlenowych występujących w drogach oddechowych i przewodzie pokarmowym. Proszę spojrzeć na tabelkę poniżej – widać jak wiele drobnoustrojów powodujących nasze choroby, można skutecznie unicestwić używając olejku tymiankowego. Dla mas to także informacja, że nie zawsze konieczne jest używanie antybiotyków by zmagać się z niektórymi chorobami wywołanym przez te bakterie.

    Zaobserwowano też, że olejek tymiankowy działa lekko drażniąco na skórę i tym samym powoduje jej przekrwienie, więc jest często stosowany zewnętrznie w preparatach rozgrzewających. Możemy go więc śmiało stosować w domu, gdy mamy napady bóli reumatycznych, stawowych, mięśniowych czy nerwobóli. Świetnie sprawdzi się też jako dodatek do kąpieli wzmacniających, odkażających lub uspokajających. Warto wiedzieć że sam tymianek zwalcza niektóre pasożyty, np. lamblie czy owsiki .

    Tymianek to jedna z tych roślin, które cenione są przede wszystkim za wszechstronność. Wspaniała przyprawa i naturalny lek, z którego aromaterapia od dawna korzysta z dobrymi efektami, czynią z tymianku jedną z najpopularniejszych w Polsce roślin. Wiedza na temat tego, w jaki sposób można wykorzystywać powstające z tymianku olejki eteryczne każdemu z nas pomoże w walce o dobrą formę, warto zatem śledzić najnowsze doniesienia na temat kolejnych możliwości zastosowania takich naturalnych leków w medycynie naturalnej.

    Szczegółowe opracowanie badań naukowych dotyczących olejku eterycznego z tymianku i jego właściwości można pobrać klikając na ten link.

    Link do publikacji: http://www.czytelniamedyczna.pl/4098,aktywnosc-olejku-tymiankowego-oleum-thymi-wobec-bakterii-tlenowych.html

    Autorzy badań :

    Anna Kędzia1, Bożena Dera-Tomaszewska2, Marta Ziółkowska-Klinkosz1, Andrzej W. Kędzia3, Barbara Kochańska4, Alina Gębska1