Aromaterapia zimową porą - poradnik.


Choć to XXI wiek nie wynaleziono jeszcze pigułki szczęścia, o dobry nastrój i samopoczucie powinniśmy zadbać sami zanim sięgniemy po prozac. Pachnące naturalne olejki eteryczne pochodzenia roślinnego stosowane w zabiegach aromaterapeutycznych działają pozytywnie na nasze nastroje w sposób łagodny bez powodowania uzależnień. Stosowanie olejków eterycznych w aromaterapii nie przypomina formą zabiegów leczniczych, nie jest to tabletka , którą trzeba połknąć czy bolesny zastrzyk..

Aromaterapia jest dziedziną medycyny naturalnej, w której stosowane są trzy podstawowe zabiegi:

- inhalacje,

- wdychanie

- kąpiel ( w ciepłej wodzie przez 15 minut)

- masaż (wykonywany techniką głaskania).

Wszystkie one same w sobie są formą relaksu i przyjemnością, a nie przykrym zabiegiem kojarzącym się z chorobą. Masaż jako forma leczenia i rehabilitacji wywodzący się z tradycyjnej medycyny chińskiej sprzed 5000 lat i dziś jest uznaną dziedziną medycyny.

Masaż aromaterapeutyczny jest połączeniem masażu klasycznego z wprowadzeniem do organizmu cennych olejków eterycznych.

Masaż aromaterapeutyczny przynosi wymierne efekty fizyczne na przykład reguluje ciśnienie krwi, wspomaga wydalanie toksyn, poprawia krążenie i przemianę materii, wzmacnia mięśnie, odpręża system nerwowy, ale również dzięki olejkom eterycznym ,które działają na nasze zmysły i psychikę przynosi ulgę rozkołatanym nerwom, przywraca harmonię i równowagę wewnętrzną.

Masaż aromaterapeutyczny wymaga pewnej podstawowej wiedzy i wprawy dlatego też najkorzystniej jest zamówić go w gabinecie masażu .

Natomiast wdychanie olejków i pachnącą kąpiel można z powodzeniem wykonywać w warunkach domowych.Do odparowywania olejków stosuje się ceramiczne kominki aromaterapeutyczne do miseczki których ,na powierzchnię wody, wkrapla się 10-kropli olejku eterycznego i zapala świeczkę. Ciepło płomienia powoduje odparowanie olejków, których zapachy rozprzestrzeniają się w pomieszczeniu co trwa około 30 - 40 minut i zostają na długo.

W przypadku kąpieli aromaterapeutycznej na powierzchnię, przyjemnie ciepłej dla skóry , wody w wannie wkrapla się 12-15 kropli olejku eterycznego i zanurza w tej kąpieli na około 15 minut.

W trakcie kąpieli olejki przenikają przez skórę do organizmu, wchłaniamy je również przez drogi oddechowe.

Na zimowy smutek , depresje, podły nastrój polecam olejki:

- drzewa różanego - otrzymywany z kory drzewa Aniba roseodora rosnącego Brazylii, o zapachu świeżym, kwiatowym, cytrynowo-różanym, (nie jest to olejek różany jak często nazywają go fałszerze)

- neroli - otrzymywany z kwiatów drzewa pomarańczowego Citrus bigaradia Risso rosnącego w Hiszpanii, o zmysłowym, ciepłym, zapachu kwiatów.

Na stres i napięcia nerwowe olejki:

- ylangowy - otrzymywany z kwiatów drzewa Cananga odorata rosnącego w Indonezji, o zapachu słodkim, ciepłym, zmysłowym

- bergamotowy - otrzymywany ze skórki owocu bergamotki Citrus bergamia rosnącej w Hiszpanii, o świeżym, cytrusowym zapachu.

Przy kłopotach z zasypaniem i bezsenności olejki:

- melisowy - otrzymywany z ziela Melisa officinalis uprawianego we Francji, o zapachu lekkim , świeżym, cytrynowym

- lawendowy - otrzymywany z ziela Lavandula officinalis uprawianego we francuskiej Prowansji, o zapachu lekkim, ziołowym .

Przy apatii, braku energii i braku koncentracji olejki:

- rozmarynowy - otrzymywany z ziela Rosmarinus officinalis pochodzącego z Hiszpanii o charakterystycznym, mocnym zapachu ziołowym

- mięty pieprzowej - pozyskiwany z Mentha piperita rosnącej w Chinach o mentolowym, orzeźwiającym zapachu.

Do zabiegów wybieraj te olejki , których zapach Ci się podoba, nie powinien on drażnić ani przynosić dyskomfortu. Tylko wtedy wrócisz do harmonii i równowagi. Gwarancją skuteczności zabiegów aromaterapeutycznych jest również stosowanie olejków świeżych i wysokiej jakości. Należy je kupować w renomowanych zielarniach, aptekach, stoiskach firmowych, a nie na bazarach i straganach. Z zabiegów aromaterapeutycznych może korzystać każdy, chyba że występuje skłonność do alergii, wtedy należy wykonać podstawowy test kontaktowy, żeby wyeliminować możliwość podrażnienia.

Należy też pamiętać, żeby przestrzegać zalecanych w kroplach dawek, gdyż oferowane do zabiegów aromaterapeutycznych olejki eteryczne to substancje stężone i biologicznie aktywne, a nie tylko substancje pachnące i nawaniające. Z tych samych powodów nie należy nie rozcieńczonych olejków stosować bezpośrednio na skórę.

Pisząc o aromaterapii zimą nie sposób pominąć tematu infekcji dróg oddechowych, przeziębień i gryp. Olejki eteryczne dzięki swojej skomplikowanej budowie chemicznej jako wieloskładnikowe mieszaniny aldehydów, alkoholi i estrów mają niezwykłą siłę przeciw bakteryjną i w przeciwieństwie do antybiotyków działają na całe spektrum bakterii, a nie wybiórczo na pojedyncze szczepy. Przy infekcjach i przeziębieniach zalecam szczególnie do inhalacji i dezynfekowania pomieszczeń olejek drzewa herbacianego, otrzymywany z liści drzewa Melaleuca alternifolia rosnącego w Australii o niezwykle skutecznym działaniu przeciw bakteryjnym. Olejek drzewa herbacianego wzmacnia również system odpornościowy warto go więc wdychać przy nawracających infekcjach i profilaktycznie. Ziołowy, dość intensywny zapach olejku drzewa herbacianego można „złamać” olejkiem pomarańczowym lub cytrynowym ( 5 kropli olejku drzewa herbacianego i 5 kropli olejku cytrynowego do kominka aromaterapeutycznego, lub dyfuzora ultradźwiękowego). Generalnie mieszanki olejków dają lepsze efekty niż olejki stosowane pojedynczo.

Tyle podstawowych zaleceń, gdy rozpoczynamy pachnącą przygodę z aromaterapią. Aromaterapia współczesna, której rodowód sięga poza starożytność i nasza erę, jest dzisiaj przedmiotem badań naukowych i nowoczesną metoda przywracania harmonii i równowagi psychicznej oraz wspomagającą leczenie konwencjonalne Z 70 olejków eterycznych, które znane są współczesnej aromaterapii wybrałam dzisiaj tylko kilka. Sztuka stosowania olejków, sporządzania z nich mieszanek aromaterapeutycznych wymaga szerszego opisu, dużej wiedzy i wprawy w stosowaniu.

Będziemy o tym pisać w kolejnych artykułach. Zainteresowanym polecam książkę „Pachnąca Apteka - Tajemnice aromaterapii” ( dr W.S. Brud , dr Iwona Konopacka -Brud ) oraz czasopismo naukowe „Aromaterapia”

Autor tekstu: Dr inż. Iwona Konopacka-Brud – absolwentka Wydziału Chemii Politechniki Warszawskiej. 30 lat pracy zawodowej poświęciła substancjom zapachowym. Specjalizuje się w dziedzinie naturalnych substancji zapachowych - olejków eterycznych i aromaterapii. Prezes Polskiego Towarzystwa Aromaterapeutycznego, twórca i Redaktor Naczelna czasopisma popularno-naukowego Aromaterapia. Współtwórca serii Dr Beta® – wyrobów do aromaterapii – olejków eterycznych i kosmetyków produkcji firmy Pollena-Aroma, w której pełni funkcję Dorady jako Specjalista ds. Kosmetyków Naturalnych. Współautorka książek: „Tajemnice Aromaterapii – Pachnąca Apteka” 1992, „Aromaterapia dla każdego” 2002, „Podstawy Perfumerii” 2009, „Aromaterapia w Gabinecie Kosmetycznym, Ośrodku Odnowy biologicznej i SPA” 2010. Wykładowca Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego na Wydziale Farmaceutycznym.

#zdrowie #aromaterapia #masażaromaterapeutyczny #masazrelaksacyjny #infekcjezimowe #grypa

© 2017 Instytut Naturalnej Aromaterapii

prowadzony w ramach Mazowiecki MED Instytut sp. z o.o

recepcja: 22 22 298 65 67 tel. komórkowy: 888 90 60 90 
e-mail: info@instytutaroma.pl

AROMATERAPIA, olejki eteryczne | Aromaterapeuta w Warszawie | olejki eteryczne sprzedaż w Warszawie | masaże aromaterapeutyczne | aromaterapia w stresie | olejki na bezsenności | wspomaganie systemu immunologicznego dzieci i dorosłych | Young Living olejki

WSZELKIE INFORMACJE ZAMIESZCZONE W SERWISIE NIE MAJĄ CHARAKTERU PORADY LEKARSKIEJ, ANI KONSULTACJI MEDYCZNEJ. WSZELKIE WĄTPLIWOŚCI W PRZYPADKU OLEJKÓW ETERYCZNYCH I ICH ZASTOSOWANIA NALEŻY BEZWZGLĘDNIE SKONSULTOWAĆ Z LEKARZEM.

  • Facebook Social Icon
  • Instagram Social Icon
  • YouTube Social  Icon