• Czy olejki eteryczne wpływają na nasze emocje? Pewnie że tak !

    Czy często zdarzyło Wam się pomyśleć „pachnie wakacjami”? Zapachy bez wątpienia mogą przywołać wspomnienia i związane z nimi emocje. Teraz dużo czasu spędzamy w domach i mieszkaniach. Jakie aromaty pomogą nam się zrelaksować, a jakie poprawią nastrój?

    Poranek musi być pełen werwy, dobrego nastroju i oczywiście nasycony przyjemnym zapachem. Jak sprawić, żeby nasze dzieciaki chciały rano stawać z uśmiechem na twarzy? Co robić kiedy mamy chandrę? Jaki olejek pomoże nam lepiej zasnąć i pozbyć się stresu? Wszystkiego dowiecie się oglądając naszą rozmowę w TVP2 – „Pytanie na Śniadanie”. I oczywiście zwrócicie uwagę na nasz piękny, pierwszy prawdziwie przenośny dyfuzor zasilany akumulatorowo. Miłego oglądania!

    Człowiek zawsze dążył do szczęścia, pozytywnych emocji. W starożytnych Indiach istniał zwyczaj zbierania „worka szczęścia”, gdy człowiek doświadczał stanów, które chciał utrzymać, przynosił pewien aromat i wdychał go. Potem, jeśli chciał przypomnieć sobie ten stan, ponownie wdychał znajomy zapach i stan powrócił.

    Do tej pory udowodniono, że pozytywne doświadczenia, pozytywne nastawienie emocjonalne mają istotny wpływ na fizjologię i przebieg procesów patologicznych, w niektórych przypadkach to właśnie wiara i pozytywne nastawienie do wyniku pomogły zatrzymać procesy nowotworowe i osiągnąć całkowite wyleczenie. Jeśli wcześniej rozważano takie stany, najprawdopodobniej kazuistykę, teraz trwa aktywne poszukiwanie sposobów osiągnięcia stanu terapeutycznego.

    Po drugie, mózg węchowy należy do centralnych struktur mózgu, być może to wyjaśnia wpływ na emocje, pamięć skojarzeniową i całość na sferę mentalną.


    Po trzecie, zmysł węchu jest praktycznie niekontrolowany, tzn. jeśli zapach dla Ciebie ma negatywne, traumatyczne zabarwienie, to będziesz doświadczać negatywnych emocji, gdy ten zapach będzie w otaczającej atmosferze.

    Po czwarte, zmysł węchu oddziałuje na korę mózgową, wpływając na aktywność mózgu, sprawność, aktywność umysłową.

    Po piąte, percepcja zapachu i jego emocjonalne zabarwienie jest ściśle indywidualne, każdy ma własną kolekcję zapachów „szczęście” i „smutek”. Kształtowanie się indywidualnej percepcji wiąże się z jaskrawymi sytuacjami i doświadczeniami oraz długotrwałym kontaktem z jednym lub kilkoma aromatami.


    Po szóste, działanie aromatycznych ekstraktów roślinnych w stosunku do stanu psychicznego i fizjologicznego charakteryzuje się jako bioregulacyjne, dlatego przyjemne zapachy harmonizują stan emocjonalny, katalizują przeżywanie ukrytych sytuacji traumatycznych, co pozwala im reagować i usuwać problem psychologiczny.


    Po siódme, percepcja zapachu zależy od emocjonalności i różni się między mężczyznami i kobietami. Kobiety są bardziej emocjonalne i podatne na zapachy, bardzo ważne jest dla nich to, jaki zapach nosi jej partnerka seksualna. Ma większe znaczenie niż dla mężczyzn.


    Po ósme, zapach o negatywnym zabarwieniu emocjonalnym powoduje zahamowanie funkcji ośrodkowego i obwodowego układu nerwowego, co znajduje odzwierciedlenie w pracy całego organizmu. Zjawisko to można wykorzystać podczas pracy z zależnościami.